Посолства у нас са били подслушвани с позволение на Софийски градски съд. Това лъсна вчера по време на заседание на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, на което кадровиците на Темида разгледаха доклада за дейността на отдел "Защита на класифицираната информация" в СГС през 2015 и 2016 г. Точката от дневния ред предизвика истински скандал сред членовете на ВСС, пишат днес "Монитор" и "Телеграф".

Първоначлно шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов поиска от кадровиците на Темида не само да приемат документа за сведение с констатациите в него за нарушения, като настоя колегията да изиска информация от СГС за имената на съдиите-нарушители.

В отговор друг от членовете на съвета – Галя Георгиева, посочи, че

има нарушения при разрешаването на подслушване.

"Г-н Панов, кажете помещения та на кои посолства, консулства, на ЕС или НАТО са подслушвани с разрешение на СГС", настоя Георгиева. Жегнат от питането, Лозан Панов набързо отрече да знае за подобни скандални практики и пренасочи искането на Георгиева към шефа на съда Калоян Топалов, който можел да й даде тази информация. Въпросът на Георгиева предизвика смут в лобито на грантаджиите в тоги и на свой ред Калин Калпакчиев се включи да обяснява, че вероятно не може да се установи кои са подслушваните помещения, защото нямало документи. Калпакчиев също се опита да прехвърли горещия картоф и поиска да бъде извикан шефа на Национално то бюро за контрол на СРС Бойко Рашков, защото той можел да знае.

След това,

за да отклони разговора от щекотливата тема

за подслушваните посолства и за да разводни дебата Калпакчиев поиска колегията да изиска информация от всички 28 окръжен съдилища, апелативните и спецсъда как се дават разрешения за използване на бръмбари.

"Категорично съм против да правим проверка на спецсъда и другите за СРС. Има си Бюро за контрол. Да не пренасяме проблемите на СГС върху други. Не можем да всяваме паника в обществото и посолствата, че и в други съдилища има проблем и с разрешенията за СРС. Не е редно да искаме информация от други съдилища, нямаме данни за нарушения на други места", поряза го Георгиева.

В опит да излезе от ситуацията Калпакчиев обаче продължи да настоява да се проверят спецсъда и другите съдилища, както и да бъде изслушан Рашков. В искането си грантаджията във ВСС получи подкрепата и друга своя съратница - Соня Найденова.

В крайна сметка с 11 гласа „за“ и 1 „против“ съдийската колегия прие доклада за сведение и отхвърли исканията на Панов и Калпакчиев. Вбесен накрая Калпакчиев заяви, че в качеството си на член на съвета щял да покани сам шефът на Бюрото за контрол на СРС-тата.

В деневния ред на заседанието на съдийската колегия беше предвидено да се разгледат и две други скандални казуса – за членството на магистрати в грантаджийската организация Съюз на съдиите в България и този за разобличаващите фотодси на Калин Каклпакчиев в компанията на бившата шефка на ССБ Мирослава Тодорова и сламения партиен лидер Христо Иванов.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!