Студенти да получават стипендии за участие в практическо обучение, предвиждат промени в Постановление № 90 на Министерския съвет от 2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации.

До момента има дадена такава възможност само за изплащане на стипендия за студенти, участващи в студентска практика, а с настоящия проект тази възможност се разширява и по отношение на студентите, участващи в апробиране на дуално обучение във висшето образование.

Размерът на стипендията при провеждане на студентска практика се определя по часова ставка. С проекта се актуализира размерът на тази часовата ставка - от 2,50 лв. на 4,50 лв. за астрономически час проведена студентска практика.

Актуализира се също и размерът на присъщите при провеждането на една студентска практика разходи – от 320 лв. на 577 лв., които включват – възнаграждение за академичния наставник на студента и за неговия ментор, определен от работодателската организация, в която се провежда практическото обучение, както и застраховка на студента за времето на студентската му практика, както и пътни разходи, необходими за целите на проверка на място в работодателската организация, в която се провежда практическото обучение на студента.

Актуализацията се налага с оглед на това, че размерът на стипендията и присъщите разходи не е актуализиран в последните пет години, както и предвид темповете на нарастване на минималната и на средната работна заплата в страната през този период.

Освен това промяната предвижда изплащане на стипендия и на студенти, които ще се включат в апробиране на дуално обучение във висшето образование.

В последните години дуалното обучение намери успешна реализация в училищното образование, след като беше апробирано по време на изпълнението на проекти, финансирани с европейски средства.

Този успешен модел на обучение следва да бъде надграден, като се даде възможност за прилагането му и във висшето образование, обясняват в мотивите си от МОН.

За да имат младите хора мотивация да придобиват практически приложими познания, е необходимо да им бъде предложено адекватно възнаграждение при провеждането на практическо обучение, независимо дали то ще бъде под формата на студентска практика или на апробиране на дуално обучение.

Предвид това размерът на стипендиите на студентите за времето на провеждане на студентска практика или за апробиране на дуално обучение не трябва да изостава от минималната работна заплата в страната.

С проекта на акт се определя и размер на стипендията при апробиране на дуално обучение – 4,50 лв., както и размерът на присъщите разходи за апробиране на дуално
обучение – 922 лв.

Привличането на необходимия брой академични наставници и ментори, които пряко да се ангажират с провеждането на практическите обучения на студентите изисква да се предложи стимулиращо възнаграждение за труда им.

Като част от присъщите разходи се предвижда:

1.Броят на часовете, в които ще е ангажиран академичният наставник за 1 студентска практика да е 5 часа, а часовата ставка да е 39,28 лв. на час (с вкл. всички задължителни
осигурителни вноски).

Общият разход за възнаграждение на академичния наставник се формира, както следва: 5 часа х 39,28 лв. = 196,40 лв. (За сравнение – до края на 2023 г. се даваше право на академичните наставници да получават възнаграждения в размер на 21,88 лв. на час (с включени осигурителни вноски за сметка на работодателите), при същата ангажираност за една студентска практика - 5 часа, като източникът на средствата беше Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“).

Съответно броят на часовете, в които ще е ангажиран академичният наставник за апробиране на дуално обучение да е 8 часа, при запазване на часовата ставка от 39,28 лв. на час (с вкл. всички задължителни осигурителни вноски). Общият разход за възнаграждение на академичния наставник за апробиране на дуално обучение ще се определя както следва: 8 часа х 39,28 лв. = 314,24 лв.

2.Броят на часовете, в които ще е ангажиран менторът за 1 студентска практика да е 10 часа при часова ставка – 36,92 лв. на час (с вкл. всички задължителни осигурителни вноски). Общият разход за възнаграждение на ментора се формира, както следва: 10 часа х 36,92 лв. = 369,20 лв. (За сравнение до края на 2023 г. се даваше право на менторите да получават възнаграждения в размер на 20,56 лв. на час (с включени осигурителни вноски за сметка на работодателите), при същата ангажираност за една студентска практика до 10 часа, като източника на средствата беше Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“).

Съответно броят на часовете, в които ще е ангажиран менторът за апробиране на дуално обучение да е 16 часа, при запазване на часовата ставка от 36,92 лв. на час (с вкл. всички задължителни осигурителни вноски).

Общият разход за възнаграждение на менторът за апробиране на дуално обучение ще се определя както следва: 16 часа х 36,92 лв. = 590,72 лв.

3.В присъщите разходи се включват също и индикативни разчети за пътни разходи на академичните наставници за осъществяване на проверка на практическото обучение, когато същото се провежда в населено място, различно от населеното място на висшето училище/колежа/филиала, в което се обучава студентът – 3,40 лв.; разходи за застраховка на студентите по време на провеждането на студентската практика да е в размер до 8 лв., съответно за апробиране на дуалното обучение – до 13,64 лв.

Други съпътстващи разходи (хартия, тонери и канцеларски материали) ще се извършват при реализиране на икономия на разходите по горния ред.