Спазването на всички тези мерки, които до сега активно се предлагат у нас, са единствените възможности за ограничаване на коронавирусната инфекция. Медицинската наука не разполага все още с нейното  специфично, причинно лечение, истински безвредна и ефикасна ваксина също е проблем на бъдещето.

Това заявиха от Отделението за медицински науки при БАН, което включва едни от най-изтъкнатите специалисти у нас в областта на медицината и здравеопазването. 

"В този смисъл изразяваме нашата  подкрепа на водената политика от страна на Министерство на здравеопазването и Националния оперативен щаб, която е научно обоснована и единствено правилната към настоящия момент", подчертават от Българска академия на науките.

В своя позиция оттам заявиха, че са крайно разтревожени за застрашителното развитие на пандемията у нас и по света.

В текста се посочва:

"Вече над  43 милиона души са заразени в света и над 1 милион и 200 хиляди са починали, у нас – над 43 000 са заразени, от тях близо  2 000 здравни работници,  над  2 200   се намират на болнично лечение, близо 1 150 са  починалите.

Тези стойности ежедневно растат и прогнозите са наистина много тревожни, още повече като се има предвид и предстоящата грипна епидемия в края на годината. Огромно е отрицателното въздействие на  пандемията не само върху здравето на хората, но и върху социалния и икономически живот в страната.

Специално трябва да се обърне внимание на ранните и късни последици от една коронавирусна инфекция, които могат да засегнат всички органи и системи на човешкия организъм.

За съжаление все още има хора, които не разбират или отричат голямата сериозност на тази пандемия и  създават много трудности в правилната, научно и практически  обоснована борба с нея.

Това налага пълно обединение на усилията на цялото общество, на всички държавни, общински и други публични институции, на всеки трезво мислещ гражданин за борба с коронавирусната инфекция. 

Наше професионално и морално задължение е да допринесем с нашия богат опит и експертиза за разбирането и овладяването на тази пандемия с  голямо здравно, икономическо и социално значение.

Огромна е информацията, която всеки ден се появява и обновява в публичното пространство относно механизма на възникване на инфекцията, нейната диагноза и лечение и особено профилактика, която ние много внимателно следим и анализираме.

Данните, които съобщават най-големите световни центрове, занимаващи се с проблемите на инфекциозните болести в света, каквито са СЗО, Центърът за контрол на заболяванията на САЩ, Европейският център за контрол на заболяванията, Университетът Джонс Хопкинс, САЩ, Институтът Паул Ерлих, Германия и много други, категорично предлагат мерки и подкрепят политиката за ограничаване на пандемията чрез:

  • - въвеждане на различни по характер и размер карантинни мерки, съобразно локалното или национално разпространение на инфекцията,
  • - висока гражданска дисциплина и съзнание за носенето на маски на обществени места и очилата, предписани за корекция на зрението, тъй като става въпрос за една въздушно-капкова инфекция,
  • - спазването на социална и физическа дистанция, с ограничаване на масовите обществени мероприятия,
  • - висока лична хигиена, особено с редовно миене на ръцете, тъй като вирусът може да се задържа дълго време върху различните повърхности,
  • - приемане на средства за подкрепа на имунната система, когато човек е още клинично здрав, с профилактична цел, за стимулиране на естествения, вродения имунитет,
  • - ограничаване на социалните контакти без необходима нужда,
  • - активно спортуване на открито,
  • - пълноценна храна с преобладаване на плодове и зеленчуци.


Спазването на всички тези мерки, които до сега активно се предлагат у нас, са единствените възможности за ограничаване на коронавирусната инфекция.

Медицинската наука не разполага все още с нейното  специфично, причинно лечение, истински безвредна и ефикасна ваксина също е проблем на бъдещето.

Това, което можем всички ние като общество и като отделни индивиди, е  да проявим  високо чувство на съзнание и дисциплина и да спазваме тези основни изисквани, с което да намалим тревожното разпространение на инфекцията и последиците от нея.

В това отношение много е важна ролята на институциите, отговорни за контрола за правилното реализиране на тези мерки.

Специално обръщаме внимание на медиите, тъй като от обективната информация, без внасяне на излишна паника и тревожност, зависи много поведението на обществото. 

В този смисъл изразяваме нашата  подкрепа на водената политика от страна на Министерство на здравеопазването и Националния оперативен щаб, която е научно обоснована и единствено правилната към настоящия момент.

Високо оценяваме активността на нашите колеги от другите звена на БАН, които с практическата си работа и компетентни изяви в медиите допринасят за правилното разбиране на коронавирусната инфекция и справянето с нея.

Подписано от:

Акад. Богдан Петрунов, акад. Владимир Овчаров, акад. Ваньо Митев, акад. Дамян Дамянов, акад. Иван Миланов, акад. Лъчезар Трайков, акад. Николай Попов, акад. Петя Василева, акад. Радомир Радомиров, чл.-кор. Асен Гудев, чл.-кор. Григор Горчев, чл.-кор. Иван Митов, чл.-кор. Йовчо Топалов, чл.-кор. Николай Петров, чл.-кор. Николай Цанков, чл.-кор. Олга Полякова, чл.-кор. Чавдар Славов."