Светило в медицината обясни пред в. "Доктор" колко опасна е хроничната кашлица
ХОББ е сред най-разпространените хронични заболявания при хората над 45 години и една от водещите причини за смъртност. Честотата на ХОББ у нас е значително над средната за Европа и обхваща 10% от хората над 40-годишна възраст, коментира специално за в. “Доктор” проф. д-р Даниела Петрова, началник на Отделението по белодробни болести към Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести в Александровска болница, член на Управителния съвет на фондация “Наука и здраве”.
- Проф. Петрова, има ли генетична предразположеност при белодробните болести?
- Правени са генетични проучвания, които водят до известно предразположение при определен контингент болни. Като пример мога да спомена развитието на атопия при болните с ХОББ, но това са само предразположения към определена реакция на лигавицата, не към конкретното заболяване. В зависимост от социалните и битовите условия, може да се стигне до развитие както на астма, така и на ХОББ.
ХОББ сериозно влошава качеството на живот на засегнатите. Умората, безсънието и задухът често ограничават физическата им активност и водят до ограничаване на ролята на тези пациенти в социалната и икономическата сфера на живота. Невъзможността от извършване на елементарни физически усилия в ежедневието обрича болните от ХОББ на самота и социална изолация и те често страдат от тревожност и депресия. Това обуславя нуждата от клиничен психолог и осигуряване на достъп на хората с ХОББ до квалифицирани специалисти, които да им помагат да преодоляват отчаянието и когнитивните промени в хода на болестта. Смятам, че са необходими съвместни усилия на всички институции на национално ниво за създаване на ефективна практика за реакция и последващи грижи от страна на психолог за тези болни.
Кои са рисковите групи вижте в най-полезния сайт Zdrave.to.
Последвайте ни
0 Коментара: