Съюзът на репресираните поиска разпускането на БСП, била "наследничка на престъпната БКП"
„Ние напълно подкрепяме инициативата на проф. Никола Алтънков в искането му Софийската градска прокуратура да се самосезира и да подаде иск до Софийския градски съд за разпускане на БСП, като наследник на БКП – партия, чийто режим е обявен за престъпен, основано на нейната идеология на „омраза“ в концепцията за „диктатура на пролетариата“ и „класова борба“, обясни д-р Найденов. Той уточни, че това правно искане не е в опит да се търси реванш за стореното от комунистическия режим точно сега, а „зов за правда и справедливост“, спазвайки законността в правовата държава.
„Не може една партия, която е очевиден наследник на БКП, да продължава да съществува при положение, че режимът е обявен за престъпен преди толкова много години. Ние живеем в държава, където правото би трябвало да възтържествува над политическите претенции“, коментира още д-р Андрей Найденов.
Той припомни, че през август 2017 г. в столицата на Естония Талин е взето решение за разследване и международно обсъждане на комунизма за престъпления срещу човечеството – милиони невинни убийства в и извън концлагери и лишаването на други милиони европейци от елементарни човешки права. В него се включиха пет страни членки на ЕС, но не и България. Още тогава Найденов е изпратил апел към премиера Бойко Борисов за това, че страната ни не може да остане изолирана от Общоевропейската политика за справедливост. „Това обаче така и не се случи“, казва със съжаление председателят на Националния съюз на репресираните от комунизма.
Доколко обаче декларацията на д-р Андрей Найденов ще бъде чута е друг въпрос. Съкращението БСП, макар и очевидна заигравка с БКП всъщност представлява социалистите в страната ни. Партии от подобен тип не са рядкост в Европа и в световен мащаб. Като партия от левия политически спектър БСП има сериозна подкрепа сред избирателите, втората по влияние в България в този исторически момент.
Трябва да се има предвид и фактът, че политическите представи за ляво и дясно в България са размити до такава степен, че тук партиите, групирани в левия спектър, поддържат повече консервативни виждания и са подкрепяни от застаряващото население, докато тези от дясно са по-скоро либерални и подкрепяни от младите и работещи българи. Тази картина е в пълен контраст с реалните политически течения и представи за ляво и дясно в световен мащаб.
Последвайте ни
0 Коментара: