Започнал като политическо събитие на социалистите, празникът на жената 8 март постепенно става част от културата на много страни. Някъде дори се възприема като комбинация от Ден на майката и Свети Валентин. 
Датата се свързва с паметния  8 март 1857 г., когато тъкачките в Ню Йорк протестират за намаляване на работните часове от 16 на 12. На  8 март 1908 г. на масов протест в Ню Йорк излизат над 20 000 жени участнички.  На 28 февруари 1909 г. в Америка за първи път се отбелязва международният ден на жената по инициатива на Американската социалистическа партия. 

През 1910 г.  в Копенхаген, по инициатива на социалистката Клара Цеткин, конференцията на жените социалистки утвърждава 8 март за Ден на международната солидарност на жените от цял свят в борбата за мир и равноправие. 

На  8 март 1911 г.  за пръв път в Европа официално е отбелязан утвърденият предната година Ден на жената. Той се чества от повече от 1 млн. души в Австрия, Дания, Германия, Швейцария, Австро-Унгария. В България през 1915 г. е първото публично честване на датата.  Зa пъpви път пpeз 1921 г. бългapкaтa Aнa Maймyнкoвa, пo-извecтнa кaтo Aнa Maй, пpeдлaгa Meждyнapoдният дeн нa жeнaтa дa ce oтбeлязвa винaги нa 8 мapт.
 
 
 
 
 

Източник: Marica.bg.