"Ако до 16:00 ч. не платите, ще ви запорират имуществото." Това не е реплика от филм за телефонни измами, а изречение, което десетки хора твърдят, че чуват по телефона през последните седмици. Схемата е една и съща — обаждане, натиск, страх, спешен срок и искане за превод на пари още същия ден, предава Нова телевизия.
Как работи схемата?
По думите на потърпевши, мъже се обаждат от различни номера и се представят за служители на адвокатска кантора "Мачева, Константинов и партньори".
Те твърдят, че човекът отсреща има неплатени задължения към мобилен оператор — понякога отпреди 10, 15 или дори 20 години.
Следва настояване за плащане до края на деня, заплахи със съдия-изпълнител, предупреждения за опис на имущество, смс с банкова сметка и отказ да се изпратят официални документи.
Много от хората казват, че след проверка при мобилните оператори са установили, че нямат никакви задължения. Някои дори никога не са били клиенти на посочените компании.
Какво разказват потърпевшите?
Надежда Андонова твърди, че никога не е имала договор с въпросния оператор, но въпреки това е била притискана да плати.
Светла Миланова разказва, че ѝ е било казано, че е осъдена, но когато е поискала номер на дело и информация за съда, разговорът внезапно приключил.
Други твърдят, че са били заплашвани с опис на телевизори, мебели и имущество, ако не преведат сумите незабавно.
В социалните мрежи има десетки подобни сигнали:
"Нагъл, груб, арогантен човек, изнудва хората по телефона!"
"От един месец ме тормозят - писма и обаждания за неплатена сметка от преди 11 години!"
Има ли такава кантора?
Адвокатско дружество "Мачева, Константинов и партньори" действително съществува и е вписано в регистрите на Адвокатска колегия Варна. Дружеството има регистрация и официален адрес в Провадия.
Същевременно в интернет от години има множество сигнали от хора, които твърдят, че са били търсени по телефона от лица, представящи се за служители на кантората и настояващи за плащания по стари задължения към мобилни оператори.
Някои от потърпевшите твърдят, че след проверка при операторите се е оказало, че задълженията или не съществуват, или никога не са били прехвърляни към адвокати и съд.
Какво трябва да направят хората?
Юристи съветват:
- да не се превеждат пари само по телефонно обаждане
- да се изискват официални документи
- да се проверява при мобилния оператор дали съществува реално задължение
- да се проверява дали не е изтекла давността
При съмнения да се подава сигнал в полицията и в Комисия за защита на потребителите.
Много стари задължения отпадат по давност и не могат да бъдат събирани без съдебно решение.