Теренни проучвания откриха за първи път от 50 години насам редкият грапав бегач в България
Редкият бръмбар Lucanus cervus-1083 (4бр.) е намерен в гр. Маджарово на завоя на р. Арда. Всички тези видове са изключително редки за фауната на България поради факта, че са с много локално разпространение. Особено грапавия бегач (Carabus variolosus), който не е откриван за последните 50 години в България.
Видът е критично застрашен в целия ареал от разпространението му, поради изчезване на естествения хабитат. Обитава брегове на бързотечащи планински реки и потоци, тресавища (мочурища) и прилежащите им горски местообитания в планини. Отрицателно действащи фактори са намаляване на дебита на планински реки и потоци в резултат на тяхното използване за битови нужди (напояване, водоснабдяване) или за производство на енергия.
ДЗЗД „ЕНВИМОН" извършва теренен мониторинг на природни местообитания на територията на зони от екологичната мрежа „НАТУРА 2000“ и извън тях в различни части на страната.
Мониторингът се осъществява по проект на Изпълнителната агенция по околна среда - „Извършване на анализи и проучвания на видовете и природните местообитания в България, предмет на докладване съгласно чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците“ по ОПОС 2014-2020.
Последвайте ни
0 Коментара: