12-годишна ученичка се травмира след ужасна постъпка на приятелката й. Докато двете водели видеоразговор, момичето жертва решава да се изкъпе. 

Предвид че са приятелки, 12-годишната не очаквала това, което ще последва. Нейната приятелка решила да запише тези сцени под душа. След това разпространила клипа във вайбър групата на класа. Така станал достояние на много хора, като последвали подигравки и тормоз. 

Примерът изнесе Антоанета Василева, която е координатор на Центъра за безопасен интернет, по време на дискусията за кибертормоз в Дома на културата в Пловдив, предаде "Марица". 

Тя посочи още два фрапиращи примера за тормоз. При вторият жертва е 14-годишно момче със специално образователни потребности. То си прави снимка с телефона, на която е по боксерки. Споделя за нея със свой съученик.

По време на час по физическо възпитание. когато телефоните са събрани на едно място, въпросният младеж се възползва, взима телефона и си препраща въпросната снимка по бельо. Бил е улеснен и от факта, че телефонът бил без парола. След това го изнудвал за пари, заплашвайки че ще публикува кадъра.

Третият пример също е фрапиращ. В него главен герой е 15-годишно момиче. То се запознава в мрежата с непознат. Изпраща свои голи снимки. След като се виждат на живо, осъзнава, че срещу нея не стои връстник, а възрастен.

Веднага прекратява взаимоотношения с него. Той обаче открива профила й в социалните мрежи и започва да я изнудва, че ако не продължи да му изпраща голи кадри, ще публикува тези, с които вече разполага.

Антоанета Василева акцентира върху нещо много важно. Тя посочи, че само една социална мрежа не иска да съдейства и да работи с нито една институция за предотвратяване на подобни инциденти и насилие - това е Телеграм. "Когато има проблем, те отказват да свалят видео или снимки с такова съдържание, което е проблем", акцентира Василева и заостри вниманието към въпросното приложение. 

Тя подчерта, че тийнейджъри и родители подгряват телефоните онлайн чата на Центъра за безопасен интернет.  Всеки сигнал се изпраща до компетентните органи, в това число ГДБОП, Европол и Интерпол. 

Заместник-председателят на Районния съд в Пловдив, който също взе участие в дискусията, посочи, че престъпността се развива там, където има правен вакуум, имайки предвид например, че все още няма легална дефиниция за кибертормоз.

Заместник-окръжната прокурорка Анна Викова пък припомни, че едно от първите дела, свързано с кибертормоз и киберпрестъпления е било именно в Пловдив.

Мъж се регистрирал в детски сайт за игри, представяйки се за 13-годишен. Подбирал си жертви, убеждавал ги да се снимат голи, след което ги изнудвал за пари и за още порнографско съдържание.

След ареста му, в компютъра му са открити над 6000 файла на голи снимки на малолетни, които изпращал на хора със сходни интереси. "Има системен проблем, имаме нужда от законодателни решения, но не сме съвсем безпомощни в тази борба", подчерта Викова.

Районният прокурор Петър Петров пък увери участниците в дискусията, че прокуратурата, съдът и правораздавателните органи като цяло са на своето място. "Ще обърна внимание на друг проблем.

Трябва да бъдем по-внимателни в какви платформи гледат клипове децата ни и какво е съдържанието им", каза той, имайки предвид нашумелите инфлуенсъри. "Младите търсят известност с поведението си. Трябва да следим какво правят децата ни в интернет", подчерта Петров. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук