Можеше да бъде предотвратено това, което се случи. Ако бяха изпълнени много условия.

Ако в България е гледа по-сериозно на психичното здраве. Българите не са много убедени, че психичното здраве е част от здравето. Не го възприемаме като нещо, на което трябва да обръщаме специално внимание и да търсим помощ.

За това е виновна стигмата. 

Това заяви известният психиатър д-р Цветеслава Гълъбова в ефира на bTV, коментирайки трагедията с младата майка Биляна Петрова. 

Можеше ли трагедията с Биляна да бъде предотвратена 

"Ако бяхме по-образование медицински, ако знаем повече за бременността и раждането, това са преломни моменти в живота на жената. Има много трудности, свързани с чисто биологични причини, хормони, психологични причини. Влиза нов член в семейството, нови огромни отговорности за родителите", обясни д-р Гълъбова.  

"Ако имаме съзнанието, че трябва да е обичаме, подкрепяйки се един друг. Че в семейството отношенията трябва да са партньорски, а не йерархични, ако са по-добре организирани медицинските заведения за тази помощ", добави тя.  

Какво е следродилна депресия?

"Следродилната депресия не е коректен медицински термин, защото състоянията , които може да се отключат след раждане може да имат различен облик, депресивен епизод, те се разделят по тежест, но може да имат и характеристиките на психоза.

Всичко това се обединява с термина следродилна депресия, защото се развива след родилния период - до една година може а се появи тежко психическо заболяване. Може да има криза в адаптацията, свикването с новия член на семейството, с новите отговорности", обясни Гълъбова. 

"Когато симптомите на отпадналост, незаинтересованост, липса на удоволствени изживявания, безсъние, плач , тревожност, напрегнатост, продължат повече от две седмици, трябва да се потърси психиатрична помощ", категорично предупреди тя. 

Детето трябва да се отглежда и от двамата родители 

"Раждането. Този момент носи със себе си огромните отговорности по отглеждането на един човек.

Съвременните жени са много по-подготвени затова, медицинската грижа е на много по-високо ниво, но отговорността е на двамата родители и не бива да очакваме жената да е постоянно екзалтирана, защото това е много тежък труд.

Този разбит сън може сам по себе си да доведе до депресивно състояние. И да се развият и други симптоми. Затова ако симптомите продължат повече от две седмици, категорично трябва да се потърси помощ", каза Гълъбова. 

"Отглеждането на детето заедно води до това родителите да се опознават един други и в трудните моменти. Когато хората имат истинска емоционална близост помежду си, ще могат да се справят с всякакви проблеми. Мъжете трябва да са равностойни в отглеждането на децата", категорична бе тя. 

Не трябва да ни е срам 

"Ако се забележат признаци на следродилна депресия, роднините трябва да убедят, че трябва да потърси помощ. Да се посети психолог.

Ако той прецени, че става дума за заболяване, той ще ги насочи към психиатър. Не трябва да има срам, че ще посетят психиатър", каза псигиатърката. 

По думите ѝ, възможно е едно заболяване, отключено в следродовия период, да продължи като хронично в живота на жената. Рисковете, ако не се предприемат мерки, са да се стигне до това, което се стигна - трагедията с Биляна.  

По думите ѝ и мъжете може да изпаднат в следродилна депресия. 

"Да се говори на жената да се стегне, защото всичко ѝ е в главата, е контрапродуктивно. Човекът иска да се стегне, но не може. Човек не може да се справи сам", категорична бе тя.