Тревожна тенденция: Любим на всички ни зеленчук е на път да изчезне
Негативната тенденция е резултат на високите разходи за производство на картофи, липсата на напоителни съоръжения, по-ниските цени на вносните зеленчуци и огромната конкуренция на производителите от Европейския съюз
Свиват се площите с картофи, засети в района на Дупница и Сапарева баня. В последните години производителите намаляват, като част от тях свиват дейността, а немалко от тях напълно се отказват. Браншът е пред загиване, както и зеленчукопроизводството, споделят фермери.
Негативната тенденция е резултат на високите разходи за производство на картофи, липсата на напоителни съоръжения, по-ниските цени на вносните зеленчуци и огромната конкуренция на производителите от Европейския съюз.
Сериозна заплаха за сектора е и налагащото се преструктуриране на стопанствата към отглеждането на картофи за нишесте, което Европейският съюз изисква, обвързвайки подпомагането с преминаване към производство на картофи за нишесте.
По неофициална информация напуснали бранша има и в Дупнишко, и в Сапаревобанско, а дори и в Самоковско, където се славят с вкусните картофи, изхранвали планинския район години наред.
„Тази година повечето колеги са засели трапезни картофи, но от следващата година не се знае какво ще се случи. Субсидиите за производство на трапезни картофи тази година бяха спрени и по изискване на Европейския съюз ще се подпомага само производството на картофи за нишесте, които не стават за консумация.
Такава е политиката, а причината е свръхпроизводството на трапезни картофи в Европа за последните години. Друг е въпросът, че на нас по един или друг начин ни налагат да не произвеждаме, а да купуваме това, което ни внасят“, коментира Светослав Андреев – земеделски производител от с. Сапарево, който е и общински съветник в Сапарева баня.
Засега площите с картофи, които той обработва, са като миналогодишните – около 110 дка. А за в бъдеще се замисля.„В Дупница един от картофопроизводителите се отказа, а те бяха трима. В нашата община сме двама, като колегата е намалил площите наполовина. В Самоковско спряха да се занимават с производство на картофи двама или трима колеги, които са продали и техниката.
Надявахме се, че въпреки новото изискване, на България ще запазят субсидиите за оглеждането на трапезни картофи, тъй като ние не сме голям производител. Имаше такава опция, само че служебният министър изобщо не защити бранша. Догодина наистина не знам какво ще правим. Ние няма да можем да преструктурираме стопанствата си.
А освен това в България няма фабрика за преработка на картофи за нишесте. Най-близката фабрика е в Румъния. Ако искаме да продължим да работим и да си вземем субсидията, трябва да караме продукцията в Румъния. Все по-трудно става. Нашето производство се унищожава.
По-дребните производители ще се откажем, ще останат само 10-ина фермери в Ихтиманско, които произвеждат по-големи количества. В един момент няма да има български картофи за консумация, макар че и тези, които произвеждаме сега, са от вносни семена. Български семена няма“, обясни Светослав Андреев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: