Великден е сред любимите празници на децата, заради боядисването на яйца, вкусните козунаци и зайчетата. Но дали винаги е било така? Няколко снимки разкриват неприятни срещи на малки дечица с великденски зайчета, чиито костюми не са сред най-добрите, а по-скоро... сред най-страшните!
Легендата за великденския заек в католическите страни повелява, че ако бъдат послушни, великденският заек ще им остави гнездо с шарени яйца. Вероятно това поверие произлиза от немска приказна легендата, според която великденският заек някога бил голяма красива птица, принадлежаща на една богиня. Веднъж тя я превърнала в див заек и тъй като той все още е птица по душа, продължава да прави гнезда и да ги пълни с яйца.



Всъщност почитта към заека произлиза от далечен езически обред, разпространен сред англосаксонските народи. В разгара на пролетта по тези земи се организирал ритуален лов на зайци. Заекът се принасял в жертва на богинята на плодородието и възраждащия се живот Еостре (от името й произлиза и английското название на Великден – easter). С течение на времето този обичай се слял с християнската култура, за са се превърне в част от католическия Великден.




Великденският заек не винаги е бил това, което е сега

В древните ритуали и вярвания извън Европа заекът се свързал с Луната и нейните цикли. В символиката на ацтеките например Луната представлява заек. В Китай на празника на Луната се приготвяли фигури от бели зайци. Според митологията на американските индианци пък в заека се криел могъщ шаман.














Снимки: Facebook