Средновековна църква, намираща се в кърджалийското село Добромирци, е сред трите обекта, които ще бъдат проучени през новия археологически сезон тази година. Работата по нея ще стартира след 20 дни, а в нея според небезизвестна хипотеза могат да бъдат намерени останките на патриарх Евтимий, съобщава "Монитор".
„Историята посочва, че през 1394 г. той е бил изпратен на заточение „някъде в Македония”, днешни Средни и Източни Родопи. В същото време се смята, че е бил прогонен в Бачковския манастир. Имаме данни, че този манастир е разполагал с имения около църквата. За нея в околията се носят и легенди, „разкази на очевидци” от 14 в., че там е осъществено погребение на архиерей. Ето защо имаме основания да вярваме, че останките на патриарх Евтимий може да се намират именно в тази църква до село Добромирци”, съобщи вчера археологът проф. Николай Овчаров. Той допълни, че по обекта разкопки е имало и през 60-те години на миналия век, но учените тогава не са успели да проучат в детайл църквата. „Не е ясно дали има некропол в нея, манастир около нея. Това ще са важните ни задачи сега”, уточни той. За дейността на екипа му в селото са събрани единствено от спонсори средства в размер на 6000 лв.



„Въпреки че селото се намира в област Кърджали, реално то е по-близо до Златоград, откъдето са и голяма част от спонсорите. Те искат да развиват своя културно-исторически туризъм и искат в бъдеще да получат и разрешение църквата да бъде възстановена, което изобщо не е лоша идея”, отсъди проф. Овчаров.

Сред основните обекти, върху които той ще се фокусира тази година, е и Перперикон. След като миналата година е приключила работата по акропола на крепостта, а в следващите месеци ще да бъдат изследвани северният и южният й квартал. „Оказва се, че християнството е било наистина застъпено в Източните и Средните Родопи. Най-ранната църква там е още от 4-5-и в.”, обясни професорът.

Очаква се в действие да влязат и няколко европейски проекта, свързани с Перперикон, чиято цел е да бъде завършена алейната мрежа в комплекса, както и да бъде построен посетителски център. „По крепостта се работи вече от 18 години и трябва да призная, че тя е рекордьор по възвръщаемост на приходите. Само за изминалата година от таксите за паркинг и билети са събрани близо 200 хиляди лева, уточни Овчаров.

През новия археологически сезон екипът му ще работи и върху античния град Мисионис, разположен на 7 км от град Търговище. „Водя разговори с кметовете на Шумен, Търговище и Разград. Всички те искат да засилят културния туризъм в този регион, а Мисионис от своя страна е изключително интересен обект. Чрез проучванията ни до този момент сме разкрили голям квартал, а сега предстои да изследваме и самата крепост. Именно за Мисионис, впрочем, се говори, че е вероятно да се е осъществила битката между хан Крум и император Никифор. Както знаете, идеята, че тя се е провела при Върбишкия проход, е само хипотеза”, отбеляза известният археолог. Средствата, с които ще разполага екипът му за настоящия етап от проучването на Мисионис, възлизат на между 50 и 55 хиляди лева.