Бившият председател на парламента Цецка Цачева в интервю пред в. "Стандарт" за изводите след загубата на президентските избори, шансовете пред ГЕРБ да спечели предсрочния вот и идеята "Европа на две скорости"
- Г-жа Цачева, днес е празникът на дамите и винаги по това време се публикуват най-различни проучвания, които все още показват, че въпреки високите си позиции в компании и на държавни постове, жените продължават да са по-ниско платени от мъжете. Вашият коментар?
- Първо, с удовлетворение трябва да кажа, че българските жени, на които изпращам поздравления за празника, имат своето достойно място и в обществено-политическия, и в бизнес живота на България. От една страна, това е доказателство за толерантността на българското общество, което не допуска разделянето по полове, нещо, което и Конституцията повелява. От друга страна, това е признание и за жените, които със знанията, с уменията, с усилията си и жертвите, които правят, успяват да се докажат на високи постове. Разбира се, че винаги има какво повече да се желае и това е по отношение втората част на въпроса ви, в изравняването възнаграждението за позициите, които се заемат от жените. Искам да припомня, че в 43-то Народно събрание приехме нарочен закон за равнопоставеност между мъжете и жените, което още веднъж доказва и юридически нещо, което аз мисля, че е практически вярно в България - за това, че жените, стига да искаме, имаме възможност за равен старт и шанс в живота.

- Промени ли се отношението към вас, г-жо Цачева, в ГЕРБ след изборите за президент?
- Това, което мога да споделя като лично свое усещане, е, че станах по-близка, по-достъпна, по-симпатична на колегите от ГЕРБ. Специално за голямата част от страната тези, които основно ме познаваха от екрана в така наречената ми строга визия от пленарната зала. В общуването си с хората, не само с членовете и симпатизантите, аз съм един много достъпен и много земен човек и това се видя в президентската кампания. Разбира се, че има нотка и на съжаление за това, че аз не успях. Но ние в ГЕРБ сме си направили изводите и мисля, че сега водим една много по-открита и много по-различна кампания от тази, която аз имах в президентската надпревара.

- Вие сте втора в листата на ГЕРБ в Плевен. Как се отнасяте към това?
- Правото на избор от листата е най-близо до мажоритарния избор, за който на президентските избори подкрепата си ми дадоха 2,5 милиона български граждани. Личните и професионалните качества дават възможност хората да дадат кредит на доверие и после възможност да търсят отговорност от своя избраник. В този смисъл без значение на кое място съм в листата, аз съм длъжна да убедя моите съграждани, че ще продължа да бъда силния глас на Плевен в българския парламент.

- Има ли състезание вътре в ГЕРБ?
- ГЕРБ е демократична партия и винаги сме го показвали. Ако хората съумеят да отсеят кой кой е, дали е чист, дали е морален и достоен, да, състезанието е полезно, аз насърчавам подобно състезание. От ежедневните ми срещи с гражданите моят проблем е, че в Плевен като се каже ГЕРБ, го асоциират до голяма степен с мен, а аз трябва да им обясня, че ако желаят лично аз да бъда в парламента, те трябва да използват преференциален вот в квадратчето с номер 2. Така че това е единственият ми проблем в тази кампания, но аз насърчавам състезанието с останалите колеги в листата.

- Как смятате към днешна дата - ГЕРБ ще успее ли да бъде първа политическа сила и отново да има шанса да сформира правителство?
- Сама сте убедена, че ГЕРБ води една изключително позитивна, толерантна и прагматична кампания. Не случайно ние предлагаме реални решения за България, въпреки че на всеки един от нас е ясно, че хората очакват някаква спасителна формула за по-светло бъдеще. Винаги сме били истински откровени. Стъпили сме в нашата програма на реалните постижения след правителството на г-н Борисов по време на мандата на 43-то народно събрание. Да, има оптимизъм от стабилността в държавата, икономическата стабилност, икономическите покзатели на държавата, възможността за растеж на доходите и всичкото това през запазване на финансовата дисциплина и основен национален приоритет ролята и мястото на образованието. Искам да споделя с вас един конкретен пример от Плевен. Там по време на мандата на кмета проф. Стойков беше открит завод с чуждестранна смесена инвестиция за електрически кабели с близо 600 работни места. Работодателите сами провеждат курс на обучение на работниците там.

Аз останах изненадана, когато сега в кампанията узнах, че има текучество поради липса на достатъчно компетентни кадри, въпреки усилията на работодателите да изработват умения в тези, които работят там. Така че за нас образованието е основа за бъдещ икономически растеж и просперитет в държавата и с цел изравняване на регионите в страната. Защото Плевен е в Северна България например, затова трябват инфраструктурни проекти, каквато е магистрала "Хемус", това е безспорно. Тук искам да отворя една скоба - нашият лидер г-н Борисов беше на среща с членовете, симпатизантите и гражданите на Плевен и пое категорични ангажименти за това как в бъдеще следва да се развива Плевен. На Плевен му прилича да бъде икономическа зона така, както е Пловдив, защото тя дава възможност за привличане на инвестиции, за разкриване на работни места. Но пред скобата са инфраструктурните условия за това и, разбира се, наличие на достатъчно компетентна и можеща работна ръка. Затова ще работя и през следващия мандат, защото за мен Плевен е кауза.

- Какво мислите за идеята Европа на две скорости?
- За мен това е недопустимо, а то е записано и в програмата на ГЕРБ. Като председател на българския парламент на председателски срещи за последен път в Люксембург през 2016 година, аз съм отстоявала визията за солидарно равноправно членство и развитие на всички държави членки, а не Европа на две скорости, така, както предлагат и имаше нарочна декларация от парламентарните председатели на Италия, Германия, Франция и Люксембург. Мисля, че федеративният принцип за развитие на Европа към този момент е прибързан, тъй като икономически държавите, които сме в съюза, все още сме различни. Дават се достатъчно добри възможности за всички държави членки при едно силно лидерство и при зачитане на общите решения, постигнати с консенсус от страна на всички държави членки. За мен е неприемливо държави, които са сложили и са дали гласа си за постигането на едно общо решение в евроинституциите, без значение дали това е Съветът на ЕС или Европейският парламент чрез евродепутатите, впоследствие да гласуват по вътрешнопартийни убеждения.

- ГЕРБ как би действала в този момент?
- ГЕРБ е била и ще остане лоялен партньор както в голямото семейство на Европейската народна партия, така и по отношение общите решения на европейските структури. Дали ГЕРБ ще бъде натоварена и ще се ангажира да ръководи държавата след изборите зависи от волята на българските граждани. Доказали сме, че можем да го правим, да носим отговорност. Доказали сме, че там, където допускаме грешка, можем да се изправим честно и отговорно пред хората да споделим, че нещо сме забавили, не докрай добре свършили. Но в същото време ние имаме самочувствието и на партията, която гради. По време на нейното управление стабилността в държавата, и икономическа, и в останалите сфери, се признава преди всичко от нашите граждани. Категорично заявявам това, защото аз, както се казва, съм всеки ден сред тях, било на площади, салони, на улицата, на кафе или чай просто с граждани на Плевен и Плевенска област. Това, което ни трябва и което хората очакват, е бързо да се случват нещата. Което е човешко и разбираемо и винаги с настъпването на пролетта има и повече очаквания, повече позитивизъм. Ние от ГЕРБ ще се постараем да дадем това самочувствие на всички български граждани.