Цял свят е смаян от тази находка у нас, свързана с тайна на тракийска принцеса СНИМКИ
Откритието е на големия археолог Даниела Агре в могила в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода
Везани обувки от кожа разкриват тайните на тракийска принцеса. Те бяха намерени от големия археолог Даниела Агре в могила в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода. Агре първо откри гроб от късната елинистическа епоха от ІІ век пр. Хр. Изключително богат гроб на воин от тази епоха. А преди няколко седмици разкопа дамски гроб.
Имат невероятни неща. Не само златото и среброто са водещи. В момента имаме редкия шанс благодарение на колегата Агре да видим на живо как са се запазили едни изключително луксозно и качествено направени обувки от кожа, везани, благодарение на средата, в която са били, разказа директорът на НАИМ-БАН доц. Христо Попов, цитиран от "Стандарт".
Доц. Попов разказва за успеха на българската изложба във Вила "Гети" в Лос Анджелис, за Бранд България, за обединените усилия на археолозите от балканските страни за представяне на общото ни културно наследство и разбира се, за изключително богатия археологически сезон тази година.
Сред най-големите открития са двете римски статуи, намерени от проф. Людмил Вагалински в Хераклея Синтика. Обувките пък са една от най-любопитните находки.
Те са оцелели през вековете и сега умуваме над възможностите как те да бъдат реставрирани по най-добрия начин, каза доц. Попов. Защото голямата отговорност е да съхраниш артефактите, допълни той.
Дамският гроб е непокътнат, представляващ иззидана с тухли двустъпална яма, вкопана в материк и изградена прецизно с керамични тухли, обмазани с хоросан, обясни при откритието си Даниела Агре. Погребението е на млада жена, чието тяло първоначално e било положено върху специално сковано над гроба дървено ложе, а след това е кремирано. Мъртвата е погребана с лични вещи и дарове, които са поставени след като кладата е изгаснала.
В областта на главата е открит златен погребален венец. При нозете ѝ са поставени два чифта кожени обувки, чиято красота и запазеност нямат аналог в България и могат да се определят като изключителна находка със световно значение, подчерта Агре. Горната част на обувките е ажурно изрязана и е украсена с флорални елементи. Орнаментите върху единия чифт са покрити със златен варак.
В гроба е открита и бронзова монета на император Хадриан (117-138 г.), която може да бъде свързана с вярването на древните гърци и римляни, че покойниците трябва да заплатят на лодкаря Харон за превоза си през реките Стикс ("Реката на омразата") и Ахерон („Реката на скръбта“ или „Реката на болката“) в подземното царство на Хадес.
Откритите в гроба предмети, позволяват неговото датиране да се отнесе в първата половина на II век, във времето на управление на император Хадриан. Вероятно погребаната в могилата жена е член на богат тракийски род, живял в този район през ІІ век.
Последвайте ни