Испанското издание „Нуева Трибуна” посвети голяма статия на Пловдив като европейска столица на културата. Тя е публикувана на 1 август и разказва за хилядолетната история на града.

Отделено е и специално място на знаковите места около града ни – Бачковския манастир и Асеновата крепост.

За разлика от наивните писания на англоезичните автори испанецът Едмундо Файанас е показал един грамотен и ерудиран поглед върху историята на града.
Разказано е как в 815 година градът става български, как за първи път топонимът „Пловдив” е използван през 15 век и как сме били столица на зависимата от Портата Източна Румелия /Rumelia del Este/.

Вече над десетилетие сеньор Файанас организира от големи туристически групи, които наблягат на културния туризъм.

Испанската статия е пълна с интересни факти за Античния театър, Римския стадион и още куп пловдивски забележителности.

Едмундо Файанас се е постарал да проучи размерите им, както и кога и как са открити и реставрирани. Споменава интересния факт, че стадионът е бил само на 4,5 метра под нивото на земята.

Уточнил е, че е бил дълъг 180 метра и е събирал 30 000 зрители.

„За съжаление можем да видим само малка част от целия стадион, защото е останала под основите на модерния град”, пише испанецът.
„Нуева трибуна” проследява и как се е променяло името на града през хилядолетията. Разказано е подробно и за други забележителности на Пловдив.
Това са църквата „Света Богородица”, Джумая джамия и къщите „Недкович” и „Ламартин”.

Изданието е публикувало хубави фотоси на Капана, изглед към Сахат тепе от съседното Небет тепе, Античния театър, Римския стадион, Асеновата крапост и Бачковския манастир.

Прави впечатление, че някои от кадрите са зимни с голи дървета, и така се губи пъстротата на града.

Едмундо Файанас обещава на всички, които посетят Пловдив и околностите му, „един незабравим и пълен с емоции уикенд”.