Протест на хората с увреждания и на служители на здравната каса в редица градове в страната, съобщава Нова телевизия.

Исканията на работниците са да се увеличат основните работни заплати, както и да се осигурят допълнителни щатни бройки за поемане на новите дейности в НЗОК.

Протестът се организира съвместно от двете синдикални организации на КНСБ и КТ "Подкрепа". Двата синдиката настояват да бъдат отпуснати още 200 щатни бройки, които да покрият обслужването на хората с увреждания, тъй като от 1 юли тази година отпускането на медицинските изделия и помощните средства ще се поеме от НЗОК.

За администрирането им не са предвидени никакви допълнителни средства. 



София:

Хората с увреждания излязоха на национален протест пред Министерството на здравеопазването в София и пред Регионалната здравна инспекция в Бургас. 

Те настояват за достъп до лечение, за комплексна, обективна и бърза медицинска експертиза и оценка на уврежданията, като се вземат предвид всички болести, и осигуряване на лечението на редките болести по Здравна каса. 

Бургас:

В Бургас протестиращите се събираха пред регионалната здравна инспекция. Хората настояват за по-бързо издаване на решенията на ТЕЛК и свеждане до минимум сроковете за обжалване пред НЕЛК. За достъп до методи, медикаменти и терапии, както и плануване на доставките на лекарствата според нуждата на пациентите. 

Исканията им са описани в отворено писмо-петиция, в него са включени още комплексна и обективна медицинска експертиза, като се вземат под внимание всички заболявания, които водят до инвалидизация. Хората с увреждания настояват и за изграждане на единна система за информация.

Сред исканията им да бъде леснен достъпът до лечение, в казусите на редките болести, да се търси алтернатива в други държави. Зависимостта от дарителски кампании да бъде избегната. НЗОК да преразгледа финансирането на терапии и лечение по нуждите на пациентите и определените заболявания. Достъп до нови методи на лечение.

Имуноглобулинови терапии и плазмафереза. Образната диагностика да влезе в доболничната помощ. Хората освидетелствани от ТЕЛК - да не губят правата си след всяка нова наредба и други.

Кюстендил:

За един час, от 10:00 до 11:00 часа, предупредително спряха работа служителите на РЗОК. Недоволните не излязоха пред сградата, останаха на работните си места, но не обслужваха клиенти.

Служителите в касата настояват за увеличение на заплатите с 30 процента, като според тях за това е необходимо към бюджета на НЗОК да бъдат прибавени 10 млн. лв.

Пловдив:

Служители на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) излязоха на едночасов протест. В 10:00 часа те напуснаха работните си места и спряха да обслужват граждани и представители на здравни заведения.

"Исканията на работниците са да се увеличат основните  работни заплати на всички работници и да се осигурят допълнителни 200 щатни бройки за поемане на новите дейности в НЗОК, които да се разпределят пропорционално във всички каси в страната". Това каза пред журналисти лидерът на КТ "Подкрепа" в Пловдив Атанас Кръстев. 

По думите му предвидените в актуализацията допълнителни 4 млн. лв. за заплати и осигурителни вноски за персонала са крайно недостатъчни, за да се осигури нормално увеличение на заплатите. Според него те трябва да нараснат не процентово, а минимум с 200 лева месечно. По наши изчисления актуализацията трябва да осигури 10 милиона лева по това перо, допълни Кръстев.

По думите му в здравната каса в Пловдив работят около 160 висококвалифицирани служители, които администрират и контролират милиони левове.