Урок по география: С кои цифри има имена на населени места у нас?
Днес ще ви представим една специална класация
Днес ще ви представим една специална класация. Тя ще бъде свързана с цифрите от 1 до 9 – колко от тях се съдържат в имена на населени места в нашата страна, пише Poznanieto.bg.
Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!
1 – няма населени места
2 – цели 2 населени места
- Две могили – Старото турско име на селището е “До могила”, което е преведено като Две могили. Селището е с много богати история, но за съжаление няма почти никакви запазени извори от неговото съществуване като част от Първата и Втората ни държава.
- Две тополи – През 1934 година получава сегашното си име. Старото му турско име Ахатлар кебир. Селото става част от България през 1912 година, но в периода до 1934, запазва турското си име
3 – цели 7 населени места
- Три кладенци – Изградено е върху остатъка на римско селище. Смята се, че неговото име идва от трите чешми, които са се намирали в селото. Даже точно това име се споменава и в османските архивни документи.
- Три могили (област Пловдив) – старото му име е Юч тепе
- Три могили (област Кърджали)
- Триводици – старото му име е Текира, което се смята, че е свързано с турския бей, който го е владял. Иначе сегашното му име идва от това, че извират 3 извора от селото. Дори местните смятат, че тези извори водят началото си от Рила.
- Тригорци
- Триград – За селото е интересно, че е било част от Тъмръшката република между 1878 и 1886 година. По-късно има опити за обособяване в Гюмюрджинската република по време на Втората Балканската война.
- Трилистник – Името на селото е свързано с детелината. Старото му турско име е трифил или турски трифил, което се превежда като детелина.
4 – едно населено място
- Четирци – Смята се, че името на селището е свързано с бройката на заселниците, които основават селото.
5 – цели 4 населени места
- Пет кладенци – Това е превод на старото турско име Беш бунар, което в превод означава 5 кладенеца. Това е и причината да бъде преведено по този начин името на селището.
- Пет могили (Сливен) – Превод от старото му име Беш тепе
- Пет могили (Шумен)
- Петокладенци –
6 – няма населени места
7- няма населени места
8 – няма населени места
9 – цели 4 населени места
- Деветак – в превод от турското име на селището, през 1934 е преименувано на Деветак
- Деветаки – още едно българско село с много богата история, още от времето на неолита
- Деветаците
- Деветинци – През 1934 година получава сегашното си име. Както повече от останалите населени места, то е в превод от турското му име – Докузек(докуз – девет)
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: