Ужас: Малките ни деца поглъщат огромно количество пластмаса
Храненето на бебета включва повече от 1,5 милиона частици микропластмаса средно на ден
Пластмасовите микрочастици са малки парченца пластмаса, често твърде малки, за да се видят с просто око. Те са навсякъде. Те са в океани, благодарение на пластмасовите отпадъци. Те са в риба. Намират във водата, която пием по различни начини, от повърхностни и отпадъчни води до частици, отложени в атмосферата, пише Труд бг.
Според ново проучване, публикувано в списание „Nature food” (Натурална храна), такива пластмасови частици се освобождават в огромни количества в пластмасовите бебешки бутилки, когато се използват за приготвяне на храна и напитки. Изследването показва, че храненето на бебета включва повече от 1,5 милиона частици микропластмаса средно на ден.
Изследователите предупреждават, че родителите не трябва да се безпокоят от тези констатации. Това е така, защото все още няма достатъчно доказателства за рискове върху здравето, причинени от пластмасовите микрочастици при бебета или възрастни.
Миналата година, Световната здравна организация публикува доклад, според който няма достатъчно доказателства да се твърди, че пластмасовите микрочастици в питейната вода представляват риск за човешкото здраве. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се направят по-сигурни заключения.
"В момента няма нужда да се страхувате," каза Филип Швабл, лекар и изследовател в Медицинския университет във Виена. Той е автор на изследването, което открива пластмасови микрочастици в човешки екскременти. "Но това е открит въпрос и определено неудовлетворен за изследователските нужди."
"Последното нещо, което искаме да направим, е ненужно да тревожим родителите," каза Джон Боланд, професор по химия и научен изследовател в Тринити Колидж, Дъблин в Ирландия и един от авторите на изследването на "Природата на храните".
Боланд заяви, че той и съавторът му са решили да изследват пластмасовите микрочастици, освободени от пластмасовите бебешки бутилки, защото на пазара броят им е голям.
В световен мащаб бебешките бутилки, изработени от полипропилен, представляват около 82% от пазара, каза той, и малък брой производители доминират продажбите.
Това улеснява получаването на "всеобхватен поглед към пазара, което ни позволи да разгледаме глобалния потенциал на този проблем", казва той.
Изследователите избират 10 вида пластмасови бебешки бутилки, представителни за почти 70% от световния пазар, и измерват нивата на пластмасови микрочастици, освободени, когато са били използвани за приготвяне на храните за кърмачета, съгласно насоките, определени от СЗО.
Тези насоки изискват смесване на прахообразна формула с вода, нагрявана до най-малко 158 градуса по Фаренхайт за унищожаване на бактериите.
Това, което откриват, е, че отделянето на пластмасови микрочастици е силно температурно чувствително, каза Боланд. "Това, което се случва е, че има взаимодействие между полимера на (пластмасата) и водата", каза Боланд. "Прилича на разклащане на повърхността на самата пластмаса." Горещата вода изостря това лющене, както и разклащането на бутилката.
Изследователите пълният пластмасовите бебешки бутилки със вода на стайна температура и ги разтръскват за около 60 секунди. Резултатите са "получаване на стотици хиляди пластмасови микрочастици", споделя Боланд.
Когато увеличават тази температура до 158 F, бутилките освобождават от 1 милион до 16 милиона частици на литър. Бутилките също така освобождават трилиони дори по-малки нанопластини - малки парченца пластмаса, толкова много, че "спряхме да ги броим", каза той.
Пластмасовите микрочастици продължават да се отделят още 21 дни след тестването. След това изследователите са използвали глобални данни за продажбите на пластмасови бебешки бутилки и информация за националните равнища на кърмене, за да оценят потенциалната експозиция на пластмасови микрочастици за кърмачета по света през първите 12 месеца от живота.
Като цяло, те изчисляват, че средностатистическото бебе консумира повече от 1,5 милиона частици микропластмаса на ден.
Това проучване ни говори, че се налага да сезираме нашите регулаторни агенции. Те трябва да изследват какви са рисковете и да се разработят насоки за индустрията.
Последвайте ни
0 Коментара: