Недостигът на места в държавните старчески домове даде възможност на много от хотелиерите по морето да се спасят от фалити, като превърнат материалната си база в хосписи за възрастни. Това пише в. Монитор.

Официално субсидираните от държавата във Варненско домове са два, с капацитет по-малък от 200 души. Единият е в село Ветрино и е само за 10 души, а другият е Комплексът за социални услуги „Гергана“ в курорта „Св. Константин и Елена“, в който се съвместяват под един покрив Дом за стари хора със 100 места и Дом за пълнолетни лица с физически увреждания с капацитет от 50 души.

Те ползват общи помещения - хотелска част, кухненски блок и перално помещение. Всяка една от стаите има собствен санитарен възел и тераса. В дома се настаняват мъже и жени, навършили пенсионна възраст, със или без експертно решение на ТЕЛК.

При настаняване се изготвя оценка на потребностите като екип от специалисти, установява психическото и физическото състояние до момента на потребителя и спрямо него извлича онези потребности, с които е необходимо да се работи занапред. Акцентира се върху адаптация към новата среда и психо-социална подкрепа.

Медицинските услуги включват изготвяне на личен амбулаторен картон на всеки новопостъпил, профилактика, прегледи и имунизации, диагностика и лечение на заболяванията, насочване и организиране на консултации със съответния специалист, предписване на диетично хранене, съобразено със заболяванията на домуващите и др.

Потребителите заплащат такса в размер, определен в тарифата за таксите за социалните услуги, финансирани от републиканския бюджет. Тя е 70 процента от пенсията на човека. Възрастните хора се обслужват от персонал от 65 души, сред които най-многочислени са медицинските сестри и санитарите.

Настаняването се извършва от Дирекция „Социално подпомагане” - Варна. Заради много добрите условия, капацитетът е запълнен и настаняването на нови хора в „Гергана“ става само ако някой от домуващите почине.

Алтернативата са частните хосписи, които край Варна са над 20. Част от тях предлагат луксозни услуги и добро обслужване, но има и други, за които близките са с поредица оплаквания за неприемливи условия на живот, лоша храна и грижа за възрастните хора.

Цените в частните хосписи са от 500 до 1000 лева на месец като се формират от редица екстри, сред които са броят на настанените в стая, тежестта на заболяванията и състоянието при приема за домуване. В други случаи няма никакви екстри, обслужването е занижено и оплакванията са много, като често водят до преместване на възрастния човек в друг дом.

През годините в околностите на Варна бяха открити и няколко случая на нелегални старчески домове.

При единия от тях в местността Ален мак пожар, при който загина възрастна жена, а петима други бяха обгазени, стана причина социалните да разберат за несвойствените функции на пригодената за целта вила, в която домували възрастни.

При друг случай санитар, ограбил възрастна пациентка от дом за стари хора, бе осъден на 5 години затвор. Той влязъл след полунощ в стаята на възрастната жертва, притиснал лицето й с възглавница и със сила издърпал чантата със 73,50 лева от пенсията и мобилния й телефон.