САЩ припомни един от най-мрачните епизоди в историята на България.

Във Вашингтон беше открита изложбата "Белене - смели истории от първо лице". Проектът, който е продължение на инициативата "Истории от Белене", дава възможност чрез помощта на изкуствен интелект оцелели от комунистическия лагер да разкажат своите лични истории.

Посетителите на изложбата и на специално създаден сайт имат възможност лично да разговарят с бивши затворници от Белене. Сред тях са Никола Даскалов и Цветана Джерманова - една от малкото жени, които открито говорят за времето, прекарано в лагерите.

Разположеният на едноименния остров в река Дунав затвор, е най-големият и дълго съществувал комунистически лагер на територията на България. В него са лежали над 15 хиляди души.

Организаторите на изложбата казват, че целта им е да изградят мост между миналото и бъдещето и да не допускат да бъдат забравени уроците.

"Тази платформа и важна, защото темата за близкото минало в България продължава да е тема, която разделя обществото ни. Освен това продължава да не се преподава много активно в училище.

И това е, някак си, нашият принос към следващите поколения - правейки нещо толкова близко до тях, използвайки изкуствен интелект, през сайта, през който човек може да води на практика диалог със записи на едни от оцелелите, е приносът ни към паметта за близкото минало", казва Луиза Славкова, създател и изпълнителен директор на Фондация "Софийска платформа".