"Руските военновъздушни сили драстично повишиха ефективността си във войната в Украйна със засиленото използване на „планиращи бомби“, което допринесе за скорошните успехи на бойното поле на Москва, според западни експерти", отбелязва "Вашингтон Поуст" в статия, преведена специално за БЛИЦ.

Изобилните бомби от съветската епоха, които носят до половин тон експлозиви, са снабдени с крила и системи за насочване, за да летят на дълги разстояния с известна точност - което позволява на руските самолети, които ги изстрелват, да действат далеч от украинските противовъздушни системи.

Заедно с руските дронове, ракети и артилерия, плъзгащите се бомби добавиха нова разрушителна огнева мощ към кампанията на Русия в Източна Украйна, както се вижда при неотдавнашното превземане на град Авдиевка, първата голяма победа на Русия от близо година.

Най-ефективното противодействие на тази все по-разпространена руска заплаха, казват украинците, все още е далече: произведените в САЩ изтребители F-16, за които страната настоява.

С плъзгащите се бомби, разгърнати за първи път миналата година, Москва намери неелегантно, но ефективно решение за отказа на Украйна от руското въздушно превъзходство от първите дни на войната. Въпреки че Украйна има както противовъздушна отбрана, така и някои изтребители, плъзгащите се бомби позволяват на руснаците да атакуват от по-големи разстояния.

Бомбите, „за съжаление, имат много висока разрушителна сила“, каза Дмитро Лиховий, украински военен говорител в Източна Украйна. Тези бомби „просто разрушават, разрушават къщи и основи, които могат да се използват за отбранителни укрепления“.

Украинските сили също използват управляеми бомби, включително произведената от САЩ система за боеприпаси Joint Direct Attack Munition или JDAM, която е по-точна от руската версия, но с много по-кратки доставки.

Руските плъзгащи се бомби най-скоро доказаха своята смъртоносна полезност миналия месец в Авдиевка, изигравайки основна роля в превземането на града и превръщането му в почерняла, бомбардирана снаряда.

В акаунт, публикуван в сайта на социалните медии Telegram по време на битката, Максим Жорин от 3-та отделна щурмова бригада на Украйна описва как 60 до 80 от плъзгащите се бомби се разбиват в неговия район всеки ден. „Тези бомби напълно унищожават всяка позиция. Всички сгради и конструкции просто се превръщат в яма след пристигането само на една.

Конрад Музика, директор на базираната в Полша консултантска компания за отбрана Rochan, каза, че от средата на декември броят на руските въздушни удари по украински позиции – повечето от тях с плъзгащи бомби – се е увеличил значително въз основа на данни от генералния щаб на украинската армия .

От януари насам руските въздушни удари през фронтовата линия рутинно надхвърлят 100 на ден, като близо 160 са извършени четири дни преди падането на Авдиевка, каза той.

„Това просто не струва нищо (на руснаците) наистина“, каза Музика. „Предполагам, че имат много от тези бомби и няма да им свършат бързо.“

„Руските планиращи бомби са добри за градска война, поразяващи места като Авдиевка, където повече или по-малко знаете към коя област трябва да се прицелите“, каза той. „И в един момент може да унищожите сграда, но по същество нямате контрол върху това коя сграда ще ударите в действителност.“

Руският военен блогър „Военен информатор“ потвърди в Telegram в публикация от 2 март, че руските самолети са „значително увеличили степента на използване на въздушни бомби … върху украински позиции“, особено около Авдиевка, „което буквално не позволява на украинските въоръжени сили да оцелее и води до забележими загуби в човешка сила и територия.“

Тези боеприпаси се превръщат във все по-голям проблем за украинците, каза Микола Белиесков, военен анализатор в управлявания от правителството Национален институт за стратегически изследвания в Киев.

Тежката желязна конструкция на бомбите ги прави почти невъзможни за сваляне, казаха украински официални лица, тъй като системите за противовъздушна отбрана са калибрирани да откриват ракети и ракети, които летят с различна траектория, вместо да противодействат на самолетни бомби.

„Опитваме се да им противодействаме с ограничени налични средства“, каза Белиесков. В крайна сметка, един от най-добрите начини за „поправяне на ситуацията за Украйна“ биха били F-16, които украинските пилоти обучават да летят и които може да бъдат използвани до лятото.

F-16 „с най-новите модификации“ на ракетите въздух-въздух AIM-120 „може да увеличат рисковете“ за руските самолети, „когато те или пуснат [плъзгащите се бомби], или се върнат“, каза той.

Украинските сили за противовъздушна отбрана казват, че на фона на това засилено използване на руска въздушна мощ, те са постигнали редица успехи, като твърдят, че са свалили 15 руски военни самолета - включително 10 изтребители-бомбардировачи Су-34, два изтребителя Су-35 самолети и самолет за ранно предупреждение и контрол A-50 само през февруари.

Тези твърдения обаче не могат да бъдат независимо проверени и предизвикаха дълбок скептицизъм сред някои анализатори, които предупреждават да не се използват украинските числа.

„Прекаленото изискване е постоянно проблем при ангажиране на далечни разстояния“, каза Джъстин Бронк, експерт по въздушна война и старши изследовател 

в Royal United Services Institute в Лондон. Той допусна, че някои от самолетите може да са били свалени, но каза също така, че е възможно някои да са паднали под обхвата на радара, за да избегнат украинския огън, което ги кара да изчезнат от екраните.

„Не сме виждали голям спад във въздушните удари“, отбеляза Музика.

Британското разузнаване обаче потвърди свалянето на А-50, една от най-високо ценените цели в руския въздушен флот, носещ усъвършенстван радар за предупреждение за идващ огън.

Русия не съобщи за свалянето на самолета, но бащата на навигатор A-50 публикува в руската социална медия VKontakte, че синът му Александър е загинал „при изпълнение на военния си дълг“ два дни по-рано – деня че според съобщенията А-50 е бил свален.

„Изчезването на тези самолети, дори временно, е добър знак за нас“, каза говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат по украинска телевизия миналата седмица, добавяйки, че „до известна степен“ това е помогнало на военновъздушните сили да атакуват руски самолети.

Базираният в окръг Колумбия Институт за изследване на войната заяви в сряда, че „руските самолети изглежда продължават да извършват относително голям обем удари с планиращи бомби“ въпреки съобщенията, че украинските сили са свалили руски самолети.

Това е „вероятно, защото руското командване може да е решило, че положителните ефекти, генерирани от подобни въздушни операции, надвишават разходите, свързани с летенето на такива мисии“, каза институтът.

Руските сили също увеличават използването на планиращи бомби в района на Харков, каза губернаторът на района Олег Синегубов по украинската телевизия във вторник. Наскоро в град Купянск за първи път е хвърлена управляема бомба с касетъчни боеприпаси, каза той.

„Ако вземете [ситуацията] преди 10 месеца, врагът е използвал управляеми авиационни бомби доста рядко“, каза Синегубов. „Сега това е техен приоритет.“

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук