В аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ започна общественото обсъждане на проектобюджета на Столична община. Той е в размер на 2 576 202 377 лв. От общата сума на проектобюджета, 1 114 939 780 лв. са държавно делегирани средства, предаде Novini.bg. 

Всеки имаше възможност да зададе четири въпроса по 4 минути, времето за отговор беше 8 минути. На обсъждането присъстват много от общинските съветници в столицата, но и стотици граждани, които препълниха залата и тя се оказа тясна.

Кметът на София Васил Терзиев представи основните приоритети на бюджет 2024, а заместниците му представиха подробни презентации за разчетите си.

В началото кметът Васил Терзиев благодари на хората, които са взели участие в дискусията. Той обясни, че срещата се прави, за да може да бъде разяснено на хората разпределението на бюджета на столицата и уточни, че нямат претенции той да е идеален.

“Този бюджет стъпва на много проекти, които са наследени и трябва да продължим. Има и проблемни проекти, с които трябва да се справим. Има и такива, на които е изтекло финансирането и трябва да се реши дали да бъдат продължени.

Бюджетът на София ще бъде рекорден. Над половината от тези средства идват от проекти на районните администрации“, каза Васил Терзиев, кмет на София.

„Има неща, които са проблемни. Бяхме казали, че бюджетът е разчетен така, че да не се вдигат данъците на софиянци. В него ще видите доста голяма амбиция, с това което имаме, да реализираме максимално много проекти.

Основните принципи, които ни водеха при съставянето му беше децентрализацията на общините. Второто, което ни движеше и бе част от предизборните ни обещания, бе София да бъде на една скорост – да излезем от центъра и да се насочим към развитие на северните и южните райони.

Инвестициите да бъдат реалистични, а не да останат само план, както и децата да бъдат на първо място“, обясни той.

111 млн. лева са заделени за основен ремонт на училища и изграждане на детски градини и ясли.

С тях е предвиден ремонт на 19 детски градини и ясли и на 20 училища и ще започне строеж на 41 нови детски градини със 160 групи.

По предварителни сметки те ще могат да покрият 3200 деца. Миналата година средствата за това бяха 78 млн. 

Продължават и големите пътни проекти и обновяването на тротоарната мрежа. Особено внимание се обръща на градския транспорт, по-конкретно на трамвайната инфраструктура, и булевардите "Александър Стамболийски", "Мария Луиза", "Рожен" и "Копенхаген". 

В проекта за бюджет се вижда малко намаление при собствените приходи - данъци, такси, глоби, продажба на общинско имущество.

От тях се очаква да се съберат около 938 млн. лв., а миналата година бяха с 2 млн. лв. повече. Няма да се променят данъците и таксите.

Инвестициите в инфраструктура са 595 млн. лв. при 683 млн. лева през 2023 г. Тук намалението е заради по-малко средства от еврофондовете, защото миналата година беше последна за усвояването на парите по програмите за 2014-2020 г. и беше заложено разплащане по приключващите проекти.

Затова и общината е увеличила драстично собствените средства, предвидени за инвестиции в града. Над 482 млн. лева от разходите по капиталовата програма са от собствено финансиране при 387 млн. през 2023-а.

Предвидено е строителство или разширение на 37 детски градини, 8 ясли и няколко училища.

Сред инвестиционните проекти е реконструкцията на бул. "Ген. Скобелев" и на тунела при НДК. При този ремонт трамвайните релси, които бяха временно преместени при строителството на метрото, трябва да се изместят отново. Това трябваше да се случи преди повече от 10 години. За изместването на трамвайното трасе има и решение на съда по дело.

Ще продължат изграждането и разширението на булевардите "Тодор Каблешков" и "Филип Кутев". Заложено е и изграждане на източната тангента, която да свързва "Ботевградско шосе" със северната скоростна тангента. Освен това ще се разшири "Опълченска".

Тази година трябва да започне и ремонтът на бул. "Александър Стамболийски" между бул. "К. Величков" и трамвайното ухо "Западен парк" - ще се обновят трамвайното трасе, тротоарите, асфалтът и осветлението, ще бъдат изградени и удобни и безопасни спирки.

Продължава разширението на "Ломско шосе". Пари има и за метрото до "Левски-Г" и "Окръжна болница", както и за 8 нови метровлака. Под бул. "Владимир Вазов" ще има буферен паркинг, както и при метростанция "Сливница".

Пари ще има и за нови светофари и осветление, ще се разшири и видеонаблюдението.

В проектобюджета са предвидени средства за театър "София", скейтзона в Северния парк и изграждането на Люлин градина. Заложени са 3 млн. лева за велоалеи, а над 46 млн. лв. са за ремонт на тротоари.

От 1 март пък общината предлага да се вдигнат с 15% заплатите на работещите в транспорта. Ще търсим и възможност за повторно увеличение през годината, което да е обвързано с развиване на бонусна система, която да важи за всички служители в отделните транспортни дружества.

Целта е да намерим трайно решение и да стимулираме привличането на млади водачи, каза кметът Терзиев след среща с протестиращите шофьори.

Главният архитект на Столична община Здравко Здравков подчерта, че е важно да се развие капиталовата програма на града. Нашата задача е да завършим транспортните трасета. Очаквам тази година да завършим много планове, които обхващат и зелената система на града. Зеленият ринг на София е другата важна тема. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДОРБНОСТИ В БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук