От 17 декември започва продажбата на новите електронни винетки за леките автомобили, които влизат в сила от 1 януари догодина. Те ще се купуват през сайта bgtoll.bg, мобилно приложение, над 500 терминали за самообслужване, кактои в обекти в търговската мрежа. Цените им се запазват. Новост е въвеждането на уикенд винетка с цена 10 лв., която ще важи от 12.00 ч. в петък до полунощ в неделя, предава Дарик.

Ако шофьорите имат хартиена винетка, която ще бъде валидна и след 31 януари 2019 г., те могат я конвертират в електронна. Заявката може да бъде направена още след 17 декември, независимо то срока й на валидност. За целта на сайта bgtoll.bg трябва да се въведе регистрационният номер на автомобила и срокът на валидност на стикера.

Водачите трябва да бъдат много внимателни да не допуснат грешка при изписването, защото ще се счита, че не е платена винетка, акцентират от Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ).

Подмяната на хартиената винетка с електронна не е задължително, но е препоръчително, за да не бъдат автомобилистите спирани и проверявани излишно от новата ТОЛ полиция, напомнят от Съюза на българските автомобилисти (СБА). Ако изберат да не заверяват електронно винетката си обаче, шофьорите задължително трябва да оставят хартиения стикер върху предното стъкло на колата до датата на неговата валидност, каквото задължение има и към момента.

Прецизни трябва да бъдем и при закупуването на електронна винетка, защото при сгрешени данни корекции може да се правят само в пунктовете на АПИ. Данните, които трябва да се въвеждат, са регистрационен номер на автомобила, е-mail адрес, срок за валидност на желаната електронната винетка - годишна, тримесечна, месечна, седмична или уикенд, както и начална дата, от която винетката ще важи.

Няколко са предвидените начини за плащане - с банкови карти, в брой или чрез банков превод. При първите два начина плащането се отразява в рамките на няколко минути в системата. При плащане с банков трансфер хората трябва да предвидят поне един ден, за да се отрази плащането. Добре е за всеки случай всеки да провери в сайта или чрез мобилното приложение дали винетката е валидна.

След последните промени в Закона за движение по пътищата, които още не са обнародвани, контролът върху заплащането на винетните такси е на Агенция „Пътна инфраструктура”.
 
Служители от новата структура Национално тол управление ще имат право да спират и проверяват с автомобили с мигащи светлини и надпис „Следвай ме“, със стоп-палка, както и с червена светлина, описваща полукръг. Техните служебни коли са оборудвани с камери, които заснемат регистрационните табели на другите автомобили и правят сверка дали имат валиден стикер.

Няма да се налага принудителна административна мярка, ако в срок до два часа от съставянето на акта за установяване на административно нарушение и отнемане на свидетелството за управление на МПС или на свидетелството за регистрацията му се заплатят дължимите глоби. В този случай отнетите документи се връщат на водача. Ако не се плати веднага следват нови срокове, след които се издава наказателно постановление и се налага глоба от 300 лв.

При наложена такава санкция или пък при неплатени глоби за други нарушения автомобилът няма да може да минава годишен технически преглед, както и да напуска страната.