Новото саниране ще е с 15% самоучастие на съсобствениците в жилищните блокове. Това съобщи в ефира на Адриан Балачи, директор на Асоциацията за глобален екологичен и социален бизнес, базирана в Унгария, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„В Унгария този модел беше въведен още през 1997 г., като гаранцията се е осигурявала от МВФ, а в Естония шведска търговска банка кредитира многофамилните сгради, като си партнира с фасилити мениджмънт асоциация“, коментира гостът.

В момента Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни блокове в България е затворена за кандидатстване и не се знае кога ще бъде отворена.

При това положение вариантите са собствениците да финансират обновяването със собствени средства или с кредити от търговски банки. Новият финансов модел за достъпни заеми се очаква да бъде разработен и пуснат в момент, когато българската държава постепенно ще се откаже от пълното поемане на разходите за обновяване на сградите.

В Националния план за възстановяване и устойчивост се предвижда за определен тип сгради държавата да поема 85% от тези разходи, а другите 15% да се осигуряват от собствениците на жилища.

От началото на септември в София започна информационна кампания по проекта „Интегрирани услуги за енергийно обновяване на жилищни сгради - SHEERenov“ - Хоризонт 2020. Тя ще протече в 8 столични района чрез осигуряване на експертни услуги „на едно гише“, улеснено финансиране и техническа помощ.

Планирано е между 30 - 50 етажни собствености да бъдат подготвени за енергийно обновяване на техните сгради, като получат безвъзмездно организационна и техническа подкрепа, включително обследване за енергийна ефективност и предписание за пакета от необходими мерки.