През април легендата на ЦСКА и българската художествена гимнастика Мария Гигова отпразнува своята 75-годишнина. Тя е първата голяма звезда в този красив и толкова успешен за България спорт. 

Пробива в световния елит през далечната 1967 г. на Световното първенство в Копенхаген, като печели титлата на обръч. По-късно във Варна, Хавана и Ротердам отново е на световния връх със злато в многобоя

След прекратяване на състезателната си дейност е постоянен член на техническия комитет по художествена гимнастика на ФИГ, а в периода между 1980 и 1992 г. е негов председател. Председател е на Българската федерация по художествена гимнастика в периода от 1982 до 1989 г. и през 1999 г. Обявена е за “Гимнастичка на века” в света и в България, a през 2000 г. става носителка на първия почетен ИКАР от фондация “Български спорт”. През 2006 г. е обявена за една от десетте най-добри гимнастички на всички времена 

от Международната федерация по гимнастика (ФИГ) по повод на юбилейната 125-годишнина от нейното основаване. Мария Гигова и Мария Петрова намират място в топ 10 на гимнастическите видове за всички времена. Двете са наградени с медал и часовник на галавечерта на Международната федерация по гимнастика. Мария Гигова е и депутат от квотата на НДСВ в 39-ото Народно събрание. Публикувала над 20 научни статии. Била е и хоноруван преподавател в Националната спортна академия (1985-1989). За своите заслуги към спорта е удостоена с орден “Стара планина”.  

Но каква е Мария извън художествената гимнастика? Един земен и благороден човек, който винаги търси доброто и красотата и в най-малките неща. И вероятно, по нейни думи, това я е съхранило през годините. Винаги е далеч от скандалите, показността и лицемерието, усеща истинските хора и искреното приятелство, а не преднамереното. Затова определя своя характер като “благ”.

Малката Мария мечтаела да стане актриса

Била горд и взискателен режисьор на детския театър в махалата. Артистичността у нея е божия дарба. Едва 5-годишна баща й я записва в балетната школа на Военния клуб. Нейният талант е забелязан и от учителката по физкултура. По-късно кандидатства във ВИТИЗ, но след втория кръг се оказва, че документите й са изтеглени, дело на строгия и обичан баща, който решава, че пътят на неговото красиво и даровито девойче е в художествената гимнастика.

Затова тя вече е студентка във Висшия институт за физическа култура и спорт, където пътят й се пресича с легендарната Жулиета Шишманова, която по-късно загива в самолетна катастрофа. Със същия самолет е трябвало да пътува и Мария, но за щастие, съдбата се оказва благосклонна към нея. Мария е първата състезателка на прочутата треньорка. Затова и до днес е признателна и благодарна за това, че тя й подарява 10 години от своята младост и я превръща от плахо момиче в световна шампионка. С вълнение признава: “Понякога ми се струваше, че я ограбвам”.

Още един спомен: Беше 1967 г. Предстоеше ни участие в третото световно първенство в Копенхаген. И по традиция представихме съчетанията пред наша публика, която ги хареса много. Но веднага след това ни извикаха в ЦК на БКП.

Тогава Жулиета каза на Тодор Живков, че съчетанието ми на обръч е по музика от филма “Д-р Живаго”, която е много известна в Европа и се харесва. Дали я слушаше, не знам, но изведнъж той троснато каза: “Музиката на обръча да се смени, филмът тук е забранен и музиката не се приема”. Изпаднахме в отчаяние, но рискувахме. Добре че взехме златен медал на обръч, та малко омекотихме отношението на ЦК към нас”. 

Още една любопитна подробност. Монахини предсказали на талантливата девойка, че ще има три върха в кариерата си

Години по-късно пророчеството се сбъдва. Тя става абсолютна световна шампионка през 1969, 1971 и 1973 г. Постижението й е вписано в Книгата на Гинес. 

Днес великата Мария с усмивка си спомня своето първо състезание. С емоция споделя, че то за спортистите е като първата целувка. Тя е само на 12 години и е на Републиканско първенство в Русе през 1959 г. Смущението й е толкова голямо, че получава оценка нула за изпълнението на задължителния еленов скок. Оттогава толкова много вода е изтекла, но девизът й остава непроменен. А той е: 

И когато си уморена, да даваш повече от себе си

Със своята отдаденост към всяка дейност, с която се захваща, с неизчерпаемата си енергия, външна и вътрешна красота Мария дълги години е прекрасен пример за хиляди момичета в България и по света. 

Тя се увлича не само от спорта. Нейната мечта да се занимава с изкуство я подтиква да се готви и да се яви на изпити в Художествената академия, специалност изкуствознание. Сама признава, че живописта носи дълбоко в сърцето си, предпочита художниците импресионисти. Романтична натура е, обича разнообразието и всяко пътуване за нея е незабравимо изживяване.

Днес световната шампионка има прекрасно семейство, радва се, щастлива е с най-близките си хора и е удовлетворена от всичко, което е правила и продължава да върши с желание и любов. 

Безспорно стореното от Мария Гигова и десетките треньорки и спортни деятели в областта на художествената гимнастика е оставило трайна следа. Нашите състезателки по художествена гимнастика продължават да печелят медали навсякъде по света, наричаме ги “златни”.

И отново те са нашата гордост и слава. 

Георги ПЕТРОВ, журналист от Лом