Великденската трапеза крие огромни рискове за здравето, ето от какво да се пазим
Преяждането е един от тези рискове и може да доведе до неприятни последствия
Възкресение Христово e най-големият християнски празник, наричан празник на всички празници. Увлечени в неговото организиране, често забравяме за възможните рискове за здравето, които крият богатите трапези, посочват от ВМА.
Преяждането е един от тези рискове и може да доведе до неприятни последствия. Изявата е със стомашно-чревни разстройства – гадене, повръщане, диарични изхождания, световъртеж, дехидратация, алергични прояви: обриви, отоци, зачервяване на кожата, сърбеж.
За да се избегне преяждането, е добре да се консумират разнообразни свежи салати, които да заменят тежките туршии и зимни салати, тежките гарнитури. Освен това, пролетните салати и зеленчуци съдържат необходими вещества и витамини, които са били дефицитни за организма през зимата. Но и с тях не бива да се прекалява, защото могат да съдържат нитрати, коментира доц. Людмила Нейкова, началник на Катедра „Токсикология” на Военномедицинска академия (ВМА).
По думите й, сами по себе си нитратите не са токсични. Риск за здравето представляват образуващите се при метаболизма им нитрити и нитрозамини. Нитритите се свързват с хемоглобина в кръвта и се образува съединение (метхемоглобин), което възпрепядства преноса на кислорода до органите и тъканите. Развива се състояние известно като метхемоглобинемия.
Нитратите са най-опасни, когато са превърнати в нитрити преди постъпването им в организма. Условия за това са неправилно съхранение на хранителните продукти, при готвене – най-вече при пържене.
При намалена киселинност на стомашния сок нитритите могат да се превърнат в нитрозамини, които имат канцерогенно действие. При постъпването на големи количества нитрати в организма, след няколко часа (от 4 до 6), се появяват симптоми като гадене, задух, диария, цианоза (посиняване) на кожата и видимите лигавици, пояснява още специалистът.
Описват се още слабост, замайване, главоболие, сърцебиене, понякога припадъци. Може да се изявят алергични състояния, нарушена функция на щитовидната жлеза, на нервната система и други.
При избора на салата е добре да се подбират тези, които са свежи, без пожълтели и изгнили листа. Размерът също е от значение – колкото по-голяма е салата, толкова повече химия е влагана в нея.
Листните зеленчуци трябва да се измиват с течаща вода, лист по лист. Най-богати на нитрати са марули, пресен чесън, зелен лук, спанак, червено цвекло и други. Те могат да бъдат опасни за здравето на хората, ако се консумират в големи количества., катефорична е доцент Нейкова.
Яйцата са незаменим източник на витамини, микроелементи, ензими и висококачествени белтъчини. В тях се намират редица важни за организма елементи, като калий, натрий, цинк, селен, йод. Витамин D и фосфорът допринася за здравината на костите и зъбите. Лутеинът е особено ценен за зрението. Калцият и лецитинът предотвратяват преждевременното стареене на клетките. Яйчният жълтък е богат на холин – фактор, укрепващ паметта. Яйчният белтък е богат на протеини. Но с боядисаните яйца не трябва да се прекалява. Различните оцветители, кристали, лепила и други помощни средства, използвани за направа на шарените яйца, съдържат химични добавки, които могат да причинят алергични реакции или хранителни неразположения, пояснява токсикологът.
Неправилно сварените яйца могат да доведат до сериозно инфекциозно заболяване, каквото е салмонелозата. Болестта при човек започва внезапно с висока температура, гадене, повръщане, остра коремна болка, главоболие, стомашно-чревно разстройство – водниста и зловонна диария, обезводняване на организма (дехидратация).
Особено рисково е приготвянето на сурови яйчни кремове и домашна майонеза, при които яйцата не се подлагат на термична обработка. Плодове и зеленчуци, които употребяваме основно в свеж вид могат да послужат също като фактор за предаване на салмонелната инфекция (зелени салати, краставици), казва още доцент Нейкова.
От значение и какво количество яйца се консумират. Не бива да се изяждат повече от 2 яйца наведнъж и най-много 3-4 на ден. В противен случай жълтъкът може да провокира жлъчни спазми, а белтъкът – алергични реакции.
За Великден е традиция да се приготвя агнешко месо. То също е полезно, богато е на цинк. Съдържа голям процент белтъчини, желязо, магнезий, фосфор, витамини от група В – главно В2, В3 и В12.
Бавно печено, агнешкото се освобождава от мазнините и е по-здравословно. Най-здравословно е то да не се яде горещо, а с температура около 30ºС, да се отдели от него лойта, която е с много холестерол.
Традиционен елемент на великденската трапеза са и козунаците. Те съдържат много захари, химически добавки и калории и задължително трябва да се консумират с мярка. Съчетаването им с натурално
кисело мляко е за предпочитане, защото в стомаха се внасят пробиотици, нужни за доброто храносмилане, препоръчва доцент Нейкова.
Друг чест риск е, когато човек строго е спазвал великия пост. Ако изведнъж се прекали с храна и употреба на алкохол, може лесно да се стигне до клиниките по токсикология, гастроентерология, дори и до хирургичните такива.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: