Внимание, родители! Ако видите у детето си тези признаци, значи са жертва на насилие
„Децата имат огромен потенциал и отговорността ни започва оттам, не дали имаме проблем, а как да използваме тези възможности, които природата, семейството и обществото дава, за да израсне един чудесен човек. В този ред на мисли консултациите започват от грижата за развитието, а не от проблемите“, обясни д-р Пламен Димитров, председател на Управителния съвет на Българското дружество по психология.
Проблем, обаче често се оказва и реакцията на родителите, които твърде късно осъзнават, че нещо нередно се случва в живота на детето им. „Ранните признаци са: детето не прави нещата, които досега е обичало, станало е раздразнително. Сред ранните признаци е и разстройството на съня и невъзможност да се поддържа емоционална връзка-детето се затваря или е свръх избухливо“, посочи Димитров.
Финансовата страна на нещата също спомага за това все по-малко деца да посещават услугите на психолозите. Средно едночасовата консултация при специалист струва около 50 лв.
„В България не е решен проблемът за достъпа до психологически услуги и психотераптевтични, защото те не са обхванати от никакъв държавен механизъм, например от НЗОК, както това е по света. Хората по света, които си внасят здравните осигуровки имат достъп до първична психологическа грижа за своите проблеми, тези на семейството и на своите деца“, каза Димитров.
Въпреки това, обаче своевременната профилактика и периодичен скрининг, както на педагозите, така и на самите деца, остава единственият вариант, да се избегнат инциденти, твърди психологът.
„Пълен скрининг на състоянието на педагогическия колектив, много добра и интензивна работа с родителите, на децата, които са показали ранни признаци на проблемно поведение или емоционално затруднение. Ние имаме методи, с които се изследва дори бебета“, обясни експертът.
Психологът смята, че видеонаблюдението в детските градини няма да реши проблема на родителите, които се съмняват за това какво се случва с децата им.
„И нас ни наблюдават по цял свят - по улиците, на работното място, в магазините и къде ли не другаде. Бих казал, че е вид компенсация, че не знаем какво друго да направим и нямаме мотивация за това. Иначе е много хубава обществена поръчка за онези, които ги доставят и инсталират. Като психолог, обаче ще кажа, че с видеокамера насилие не се предотвратява. Констатира се“, посочи той.
И за да намалеят случаите на констатирано насилие сред децата в детските градини, психолозите се надяват повече родители да се обръщат своевременно към тях.
Последвайте ни
0 Коментара: