Внимавайте, ако ви преливат кръв! Може да се заразите с...
Десетки заразени даряват кръв без да кажат, че са инфектирани
Според документа „донор на кръв, чиито резултати от изследване за антиеритроцитни антитела е положителен, се информира и се насочва към личния лекар за допълнителни изследвания и консултации. От същото лице се взема отново кръв при липса на противопоказания и след отрицателен резултат от изследване за антиеритроцитни антитела, извършено не по-рано от 6 месеца от първото изследване”. В нея обаче не е споменато точно как лекарят ще бъде уведомен, след като във формуляра, попълван от желаещия, не е посочен телефон и адрес на кабинета му.
Практиката е центровете по хематология да уведомяват районните здравни инфекции за тези случаи, които на свой ред да уведомяват инфектирания. Всеки човек трябва да знае здравословния си статус и да не го крие, лаконичен бе директорът на Националния център по хематология д-р Николай Андреев. Същото мнение изрази и д-р Красимир Гигов – генерален директор на БЧК. Организацията е дългогодишен партньор в кръводарителските акции на центъра.
Кръвните центрове работят перфектно, хората биват уведомявани, няма необходимост от промяна на нормативната база, обясни д-р Даниела Дариткова – председател на здравната комисия в парламента. Кръвта се изследва задължително за всички видове хепатит, ХИВ, прави се и васерман. Единственият риск е, ако дарителят е в т. нар. прозоречен период, но това е повече изключение, отколкото правило, допълни д-р Дариткова. Тя обясни, че самите кръвни центрове също уведомяват дарителите, ако е установено, че са носители на инфекциозно заболяване. По думите й има механизъм да бъде уведомяван и личният лекар.
Последвайте ни
0 Коментара: