Връзката на Лом с Джузепе Гарибалди
Аптекарят Лодовико Миланези бил четник на прочутия революционер. Говори се, че корените му са български, прадедите му били избягали в Италия след погрома на Чипровското въстание
Гарибалди посвещава на родината си повече от 20 г. от своя живот
В историята остава свързван с червените ризи, носени от четниците му вместо униформа. В редиците на предвожданите от Гарибалди доброволци са били и прочутите българи - капитан Петко Войвода, художникът Димитър Павлович, полковник Стефан Дуньов.
Съществува легенда, че корените на Лодовико са български, защото неговите прадеди са избягали в Италия след погрома на Чипровското въстание през 1688 г. Историята обаче доказва, че това не съвсем е така. Установено е, че до 1780 г. корените на рода му са от Апенините.
След историческата битка през 1862 г. при Аспромонте Миланези емигрира в българските земи на Османската империя и остава тук до края на дните си.
Документирано е, че младият Лодовико е завършил фармация в италианския град Падуа. Запленен е от патриотичните идеи на Гарибалди и Джузепе Мацини за обединение на разпокъсана Италия. Бори се за освобождаването й от зависимостта на империята Австро-Унгария и смъкването на папската власт от Рим. Участва в боевете при Маджента и Солферино и в походите към Сицилия и Рим през 1859 г. Ранен е тежко и с други бойци напуска Италия.
Емигрира в Гърция, а по-късно се прехвърля в Цариград. Заминава за Ниш, който е в пределите на Османската империя. Установява се в Смедерево, Сърбия. Навсякъде работи като аптекар.
На 30 юли 1863 г. католикът Лодовико се оженва за дъщерята на богатия белградски търговец Сава Тодорович Анна. В музей в Смедерево е запазен с оригинален восъчен печат документ за венчавката им в църквата “Св. Георги”.
Младото семейство тръгва към българските земи, за да търси щастие и късмет. Живее последователно в Силистра и в Шумен.
През 1866 г. във Видин Лодовико открива аптека и бързо си създава добро име в града. Раждат им се 10 деца, от които остават живи Мария, Надежда, Итало и Александра. Знае се, че едно от тях загива в Добридолския манастир, недалеч от Лом.
В същото време в малката паланка недоволстват от единствения в нея аптекар, австриеца Франц. Видинският мютесариф (окръжен управител) Рифат и българският владика митрополит Кирил предлагат Миланези за аптекар в градчето. Той се съгласява и с помощта на влиятелния чорбаджи Йонко открива на главната улица аптека “Минерва”.
В Лом италианецът се ползва с авторитет, той е личен гражданин, уважаван е от мнозина
Точно изпълнява предписаните лекове от рецептите на местните доктори и ги продава на бедните по-евтино. На ниски цени снабдява общинската болница с необходимите лекарства. Ерудиран, поддържа връзки с местната интелигенция.
Когато княз Александър I Батенберг два пъти минава през Лом паланка, той беседва с Миланези. Има данни, че от 1884 г. до края на живота си Лодовико е италиански консулски агент в Лом. Твърде възможно е да е вярно и твърдението, че той е бил и доктор хонорис кауза на академията в Неапол, Италия.
Умира на 19 декември 1898 г. Погребан е в християнски гробища с източноправославен ритуал. Близките му изпълняват неговото последно желание - да отиде във вечния свят, облечен в червената униформа на гарибалдиец.
Итало Миланези син наследява и продължава благородната професия на своя баща.
Той носи неговия борбен дух. Участва в Илинденско-Преображенското въстание. По време на Балканската война е полкови аптекар. Част е от македоно-одринското опълчение и се сражава в неговата седма дружина. Бойното й знаме е връчено на 4 октомври 1912 г. То е изработено от Мариета Миланези, съпруга на Итало Миланези. С нея той има 4 деца - Емил, Маргарита, Валентин, Борис. Най-малкият му син става аптекар.
Синът Итало Миланези е кмет в Лом от 1915 до 1919 г.
Ползва се с добро име и с уважението на ломчани. Бил е начетена и образована личност. Говорел е френски, немски, румънски и турски език. Напуска този свят на 24 март 1938 г. в Лом. В паметта на местните жители е останал като добър, учтив и жертвоготовен човек.
Интересна е и къщата на фамилията Миланези. Именно наследничката Маргарита дарява на местния музей сабята на Гарибалди. Тя изровила на тавана и две фармакопеи, издадени в Русия в края на XIX век, а също и портрет на Гарибалди, подарен за спомен на съратника му Лодовико. Въпреки прогресивния си дух наследниците на прочутата фамилия са били преследвани от народната власт. Някои дори лежали в Белене.
Аптеката Миланези е била уникална, но след 9 септември е затворена. На мястото й днес е изграден жилищен блок.
Връзката на Лом с Джузепе Гарибалди - звучи невероятно, но е реален факт. Той ни кара да се гордеем със свободолюбивия дух на предците и ни задължава да познаваме нашата история, да я предаваме на поколенията, за да съхраним българското у нас.
Георги ПЕТРОВ,
журналист от град Лом
Последвайте ни
0 Коментара: