Всеки втори младеж се напива поне веднъж месечно

https://blitz.bg/obshtestvo/vseki-vtori-mladezh-se-napiva-pone-vednazh-mesechno_news71136.html Blitz.bg

54% от българските младежи се напиват поне веднъж месечно, 63% излизат вечер с ясното съзнание да пият, а 14% шофират под влияние на алкохол. Това сочат данните от проучване на Изпълнителната агенция за здравето и потребителите на Еврокомисията.

То обхваща повече от 1 040 младежи от Видин, Русе, Велико Търново, Габрово, Сливен и Бургас.

Изследването продължило две години. Резултатите бяха представени преди няколко дни на конференция в университета в Торино. 

Като цяло, изводите за българските младежи са положителни в сравнение с поведението на връстниците им от другите европейски държави, коментират авторите на изследването.

Българите влизат най-трезви в заведение със средно 0,18 промила алкохол, но "наваксват" бързичко до 0,45 промила. 

Единайсет на сто от анкетираните младежи от европейски страни планират да шофират, въпреки че концентрацията на алкохол в кръвта им е над 0.5 промила. 6% се качват в колата веднага, а 5 процента малко по-късно. За България цифрите съответно са 6, 1 и 5 процента, сочат данните.

Количеството на употребения алкохол води до минимална промяна в реакциите при шофиране при мъжете, докато при жените е точно обратното - рязко се повишава способността да се реагира при намаление на концентрацията на алкохол в кръвта и рязко се влошава при увеличение, сочат резултатите. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай