"Всички мързелуват": Минималната работна заплата трябва да е с 200 лв. надолу
Държава, в която всички получават поравно, тогава всички започват да мързелуват и чакат държавата да им увеличи заплатата, отсече Васил Велев
Минималната работна заплата у нас трябва да бъде с 200 лв. по-ниска. На това мнение е бизнесменът и председател на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
"Разпоредбата в нашия Кодекс на труда противоречи на международното право. Пред избори сме и тя ще се приложи. Съотнасят основната минимална към брутната средна заплата. Разликата е 22%, данните са официални. Допуска се още една грешка.
Изчисляване на заплата
В средната работна заплата се калкулират и граждански договори. Те нямат място в изчисляването на средните работни заплати. В резултат на тези две грешки има голяма разлика от над 27% в изчисляването на единствения параметър", обясни той пред Bulgaria ON AIR.
"Ако се изчислява правилно, но като се вземе основната заплата, се получава 800 лева и стотинки. 1077 лв. не е 55% а е 67% от средната основна заплата. Значи половината работещи ще получават една и съща минимална работна заплата. Ще публикуваме данни, които сме взели от статистиката и НОИ", посочи Велев.
"Държава, в която всички получават поравно. Тогава всички започват да мързелуват и чакат държавата да им увеличи заплатата като увеличи минималната. Миналата година 45% от българите са получавали една и съща заплата - минимална. Това е абсолютно безумие!
Този модел не стимулира повишаване на квалификациите. За разлика от Северна Корея, ние нямаме принуда да накараме хората да работят", заяви председателят на АИКБ.
Послания към мързела
Според него всички послания у нас са насочени към мързеливите и неквалифицираните, които стават все по-голям процент.
"В парламента имаше голямо единодушие по отношение на тази сгрешена формула. С бързи стъпки отиваме да се блъснем в стената. Никой не те кара да работиш на минимална заплата. Минимална заплата трябва да получават 5-6% от хората.
Миналата година са 45% - абсолютно ненормална работа. Това води до по-нисък стандарт на живот. Ще продължаваме да бъдем най-бедните, защото работим още по-лошо", подчерта Велев.
Заеми и щедрост
"Взимаме заеми и щедро плащаме заплати на държавна администрация, на бюджетна сфера... В индустрията заплатите намаляват. Превръщаме се в диктатура на политиците и администрацията. Скоро сигурно ще има пролетарска революция.
Тези, които пълнят бюджета, откъдето се плащат заплати на чиновниците, получават по-малко от тях и разликата се увеличава. Взимаме заеми, защото бюджетът е в дефицит. Ръстът в икономката е много по-малък, отколкото беше заложено", обясни той.
Голяма грешка е отлагането на такса "битови отпадъци" и ни грозят глоби, завърши Васил Велев.
Последвайте ни
1 Коментара: