ВСС поряза грантаджийски мераци за двоен аршин в Темида
За да се прокара скандалното искане, на 4 а-и април т.г., в отсъствието на шефът на Върховния касационен съд Георги Колев и един от членовете на съдийската колегия – Галя Георгиева, Калпкчиев и Найденова успяват да пробута предложение, според което да бъде поискано от министъра на правосъдието да сезира Службата за структурни реформи и подкрепа в ЕК да направи анализ на административното правосъдие у нас. На заседанието на съдебната колегия обаче със 7 гласа „за“ и 5 „против“ кадровиците на Темида приеха искането на председателя на ВКС Георги Колев скандалната идея да бъде отменена.
„Не разбирам и бих искал да чуя защо трябва да се иска от ЕК методическа помощ за съдебна реформа в частта за административното правосъдие. Акцентирате върху липса на капацитет, а миналата година ВАС извърши функционален анализ, докладът е над 400 страници. Не виждам защо трябва да се иска помощ? Искате съкращаване на броя на административните съдилища, а най-доброто правосъдие у нас е административното“, заяви Колев. „Единственият ви мотив е липсата на капацитет, но това си е ваш проблем. Това е абсолютно неотносимо към административното ни правосъдие“, обърна се Колев към Калпакчиев.
Той веднага скочи до обяснява как решението на 4 април било взето мотивирано и с мнозинство. „От протокола от заседанието не става ясно какви материали са били приложени. Не съм участвала на това заседание, бях в болница, не са ми ясни мотивите за искането“, каза Галя Георгиева. „Нямало капацитет да се направи анализ на административните съдилища, но аз съм убедена, че ВАС може да направи такъв анализ“, добави Светла Петкова, която е гласувала против на заседанието на 4 април. Тя разказа как тогава Галина Карагьозова обяснила, че ВСС няма бюджет, а ЕК има средства.
„Крайно унизително е някой друг да ни направи анализа, защото има средства. ВСС и ВАС имат достатъчно сили и средства“, бе категорична Петкова. В следващия момент Лозан Панов се впусна да защитава искането за европроверка. „Какво се е случило след 4 април, че съдийската колегия да си реформира решението? Всяко решение оттук нататък можем да си отменим ли? Така ставаме непредвидими“, каза Панов, а Соня Найденова дори отбеляза, че решението е взето в отсъствието на Колев. „Ако твърдите, че един колективен орган не може да си променя решенията, това е несериозно“, заяви Колев.
„В правната комисия решението да искаме анализ от външни експерти не бе прието. В евродоклада от януари никъде не е препоръчано да се иска анализ на административното правосъдие. Не считам, че нямаме пари и сили за анализ, та да молим ЕК, защото има. Защо не искате такъв анализ на районните и апелативните съдилища, а на административните, където нещата са подредени?“, попита Светла Петкова. „Решението на съдийската колегия беше грешка“, каза Каролина Неделчева. Панов, Карагьозова и Наденова продължиха да настояват, че трябва да бъде направен анализ на административните съдилища от външни експерти. Калпакчиев пък демагогски призова да не се прави разделителна линия между административните съдии и другите, както и че те не искали съкращаване на административните съдилища.
В дневния ред на съдийската колегия бе включена точка по искане на Калпакчиев да бъде проведена дискусия за публикуваните от „Монитор“ снимки на него със съдийката от СГС Мирослава Тодорова, срещу която има дисциплинарно производство и той е член на състава, както и на Панов с еврочиновника Юри Тавание и шефовете на Съюза на съдиите Атанас Атанасов и Весислава Иванова.
Георги Колев предложи точката да бъде отложена за след 17 юни с мотиви, че темата е чувствителна, а в момента тече кампания за избор на ВСС. Калпакчиев започна да крещи и обвинява поименно колегите си, които са подписали предложението за обсъждането на въпроса. Те напуснаха залата и кворумът падна. Калпакчиев обяви, че внася точката като първа в дневния ред на следващото засдание на съдийската колегия.
Последвайте ни
0 Коментара: