Горд съм, че имам възможността да отчета пред вас дейността на прокуратурата за първите 8 месеца на годината. Отново ще повторя, че прокуратурата иска да води диалог с всички институции и власти. За да отчитаме добри резултати, трябва да се води такъв диалог.

Това заяви главният прокурор Иван Гешев пред депутатите от Комисията по правни въпроси, на която представи доклада за дейността на държавното обвинение.

"Такъв доклад се изготвя за пръв път. Той е качен на страницата на Прокуратурата в интернет и предполагам, че всички сте запознати с него. Затова само ще очертая жалоните на този доклад, за да има повече време за въпроси към мен.

Делата за корупция са 2 282, като новообразуваните са 525, пише в доклада. Осъдените и санкционираните са 156, а 22-ма са били оправдани. От началото на годината до края на август прокуратурата е наблюдавала 15 дела за полицейско насилие. Няма внесени обвинителни актове в съда", обяви Гешев.

"Искам да спомена и проверките на Върховната административна прокуратура за незаконни отпадъци, за нерегламентирано изгаряне на боклуци в ТЕЦ-овете „Бобов дол“, „Брикел“ и „Сливен“, проверките на ВиК мрежата и иззетите антики на укриващия се в Дубай Васил Божков.

Тук мога да кажа и за едно от най-големите екологични престъпления в България - бяха намерени хиляди тонове олово, заровени край населени места, вододайни източници, а всички знаем какво причинява оловото", каза още главният прокурор.

"Искам да благодаря на колегите от МВР, с които работим много добре. Ще кажа само, че кражбите са намалели с 22%, грабежите с около 19%, кражбите на коли с 13,4%, а телефонните измами са намалели с 90,7% спрямо 2019 година. Тук трябва да благодаря на всички - колегите следователи, колегите от МВР, на всички правоохранителни и контролни органи.

Телефонните измами бяха един хроничен проблем, с който бяхме свикнали да живеем. Сега нашите родители могат да живеят спокойно и да не се притесняват, че ОПГ-та ще ги измамят и ще отнемат заделените им пари", категоричен бе Гешев.

"8 623 проверки са извършени срещу разпространението на наркотични вещества. Искам да кажа, че за мен най-важни са проверките срещу наркоразпространението в района на училищата.

Тези проверки са 5 066 в цялата страна, като и днес има такава акция. За нас това е дин от основните приоритети на работата на прокуратурата, защото разпространението на дрога около училищата също е хроничен проблем и ние сме амбицирани да го решим", закани се Иван Гешев. 

"Другият основен проблем е войната по пътищата. Този проблем може да бъде решен само с изменения в законовите правила. Това е в правомощията на Народното събрание и то трябва да реши какво ще е полезно в тази насока.

Нито един български гражданин не е застрахован от това, което се случи на Милен Цветков, или на жената от Самоков, която изпълняваше своите служебни задължения. Затова са необходими промени", заяви обвинител номер едно.