Задава се скандал! Ще има ли нови случаи на наводнения, жертви и материални щети в огромни размери поради липсата на системи за ранно предупреждение?
Оказва се, че Министерството на околната среда и водите е бенефициент по ОП "Околна среда" за точно такива системи, но заради жалби проектът не може да бъде стартиран
Основната цел на проекта е следене на нивото на водния басейн с цел превенция на наводнения и защита на населението и ресурсите чрез събиране на статистическа информация за нивото на р. Искър, следене на метеорологичните прогнози и изготвяне на математически модел спрямо геодезично-релефна дигитална карта. Поради резките климатични промени през последните години се наблюдават сериозни и все по-големи по мащаб наводнения с човешки жертви и огромни материални щети за десетки милиони.
Кратка справка на регистрирани наводнения:
06 февруари 2012 г. – стената на язовир Иваново се къса и залива с. Бисер. Десетки къщи са под вода.
02 август 2014 г. - Мизия. След проливни дъждове река Скъд излиза от коритото си и залива над 800 къщи.
19 юни 2014 г. - Варна, кв. Аспарухово е залят след проливни дъждове. Жертвите са десетки. Материалните щети са за над 40 млн. лева.
25 октомври 2017 г. – Бургаска област е залята под вода от проливни дъждове.
Всички тези наводнения биха могли да се прогнозират, ако съществуват системи за ранна детекция, която да позволи информираност на гражданите и службите за защита на населението.
След падналия обилен снеговалеж последните няколко дни се очаква много рязко затопляне, придружено с обилни валежи от дъжд. Дали ще станем свидетели на нов случай като тези в Бисер, Мизия, Аксаково или Бургас поради липсата на такава система?
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: