Задават се големи промени: Здравната каса ще плаща важни изследвания
Финансовите средства за прилагането на промените са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната календарна година
Здравната каса да покрива нови изследвания, предвиждат промени в Наредба № 9 за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК.
С включването в пакета дейности на НЗОК на нови медико-диагностични изследвания ще отпадне необходимостта от заплащането им от пациентите, за които тези дейности са необходими при провеждането на диагностично-лечебния процес и са били предоставяни досега срещу заплащане, пише pariteni.bg.
Предвижда се конвенционалната цитонамазка в профилактичните прегледи на жени на възраст 30-40 години да се замени с „течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката“.
Диагностика на рак
Диагностиката на пациентки с рак на шийката на матката е от ключово значение и е заложена в Националния план за борба с рака, като скрининговите програми са сред инструментите с най-голямо влияние върху общественото здраве.
Сериозните усложнения водещи до висока смъртност, заболеваемост вкл. стерилитет, в контекста на влошената демографска ситуация в страната налагат по-прецизна методология в цитологичното изследване.
Предложеният високотехнологичен диагностичен метод има съществен принос за подобряване нивото на профилактика и навременната диагностика на HPV-свързаните ракови заболявания, пише в мотивите към проекта.
Освен това се предлага включването ва пакета, който касата покрива, на изследванията за определяне на албумин-креатининово отношение в урината и изчислена гломерулна филтрация (eGFR) в mL/min/1.73m2, които са важни показатели за оценка на бъбречната функция.
Към настоящия момент в клиничната и лабораторна практика за оценка на бъбречната функция се изследва показателят „креатинин“, който не е достатъчно информативен, тъй като зависи от различни фактори.
Прогресията на хроничното бъбречно заболяване протича безсимптомно и това е причина за късно диагностициране, ненавременна терапия и развитие на бъбречна недостатъчност, която налага диализа. Най- уязвими са пациентите със захарен диабет и/или артериална хипертония.
Финансови средства
Финансовите средства за прилагането на промените са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната календарна година.
Предвид факта, че част от предложените нови дейности разширяват обхвата дейности в пакета на НЗОК, за тях трябва да бъдат предвидени финансови средства в Закона за бюджета на НЗОК от 2025 г.
Пазарната цена на изследването „течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката“ е 30-33 лв.; за изследването „изчисляване стойност на гломерулна филтрация въз основа на серумния креатинин (eGFR) е предложена цена 3,50 лв., при заплащане към настоящия момент на 2,65 лв. за изследването „креатинин“ от НЗОК.
Третата промяна предвижда включване на нови високоспециализирани дейности за извършване на имуноцитохимично изследване на биоптат и за извършване на ДНК анализ в обхвата на Амбулаторна процедура № 27 „Специфични изследвания при хематологични заболявания“.
В рамките на процедурата се осигурява на пациентите с онкохематологични заболявания възможност за прецизна диагностика, определяне на терапевтичната стратегия и нейната промяна, чрез провеждане на биомаркерна диагностика в обхвата на дейностите, заплатени от НЗОК.
Последвайте ни
1 Коментара: