България е готова да започне преговори за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и се надяваме да получим покана възможно най-скоро.

Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева на годишната министерска среща на ОИСР, която се състоя във видеоконферентен формат.

За първи път за участие в най-важния годишен форум на организацията бяха поканени и страните-кандидатки, сред които и България.

Присъединяваме се към все повече правни инструменти на организацията в ключови области, а от 1 януари 2021 г. България ще стане пълноправен член на Агенцията за ядрена енергия на ОИСР, подчерта Екатерина Захариева.

Тя акцентира върху активното сътрудничество с организацията, което България развива, и неговото нарастващо значение в ситуация на пандемия от COVID-19. Министър Захариева отбеляза, че присъединяването на страната ни към ОИСР ще има значение за цяла Югоизточна Европа.

Темата на годишната министерска среща на ОИСР бе как ще се възстановява световната икономика от пандемията COVID-19. Във фокуса на дискусиите бяха мерките и инструментите на национално и глобално ниво за справяне с кризата.

Пандемията ни показа още по-ясно колко взаимосвързани и взаимозависими са икономиките на всички страни. Жените много често са в челните редици в борбата срещу това заболяване и често са по-засегнати от негативните икономически последици.

Трябва да работим още по-мотивирано за насърчаване на повече заетост и кариерно развитие на жените по света, заяви министър Захариева и подчерта, че при справянето с настоящата криза не трябва да позволяваме задълбочаването на неравенството.

Българският вицепремиер подчерта ключовата роля на международното сътрудничество в преодоляването на предизвикателства, пред които са изправени всички държави, и изтъкна ролята на ОИСР в справянето с последствията от пандемията от коронавируса.

Членството в ОИСР е сред основните външнополитически приоритети на България, а получаването на покана за начало на преговори е сред непосредствените цели на правителството.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е създадена през 1961 г. с цел стимулиране на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност.

С годините ОИСР се е утвърдила като световен форум за обмен на знания, опит и най-добри практики и изработване на международно признати стандарти на управление и политики в различни области от икономическата и социалната сфера. В момента в ОИСР членуват 37 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия.