Над 75 тона фалшиви продукти за растителна защита са заловени през миналата година в България. Част от тях са задържани на КПП „Капитан Андреево” при опит да бъдат внесени от Турция. Големи количества са открити и при рутинни проверки в складове и аптеки от експерти на Българската агенция по безопасност на храните. Това съобщиха вчера от Българска асоциация Растителна защита в Пловдив. Учени, фермери и търговци на препарати се събраха вчера в Аграрния университет под тепетата по случай Деня на растителната защита - 16 януари, съобщава Марица.бг.
За първи път празникът се чества тържествено преди 11 години в аулата на Аграрния университет. Поводът бе 110-годишнината от издаването на първия нормативен акт на България в областта на растителната защита. На 16 януари 1896 г. е издаден указ на княз Фердинанд I, с който се утвърждава Закон за мерките против филоксерната зараза (чума по лозята) и за възобновяването на опустошените от нея лозя. Законът е обнародван в Държавен вестник, брой 50 от 4 март 1896 г. С него се поставя началото на растителната защита като част от селскостопанската наука в България.

На срещата бе обявено, че нов регламент на ЕК, който касае растителното здраве стартира през 2017 г. Той отменя директивата за фитосанитарен контрол и има тригодишен гратисен период. Идеята е с него да се намали административната тежест, а процесът на фитосанитарния контрол да стане по-прозрачен. Очаква се също бърза реакция при откриване на  карантинни вредители и адекватни действия за стопиране на тяхното разпространение. Тази година предстои и прекатегоризиране на всички разрешени препарати за растителна защита.