Още преди балотажите в общинските съвети почнаха пазарлъци за формиране на мнозинства, пише “Труд”.

Местни политически лидери признаха, че в голяма част от общините ще е много трудно да се оформят твърди мнозинства и прогнозираха, че отново ще се разчита на т. нар. коалиции по интереси.

Най-шарен се оказа общинският съвет в Благоевград, където 16 партии и коалиции си поделят 41 места. Преди 4-ри години те бяха 13.

Най-много съветници (шест) вкарва ВМРО - “Български гласъ”. С по 4-ма съветници са ДПС, “Движение Гергьовден” и ГЕРБ. По трима имат ПП-ДБ, ССД и партия “Свобода”. Две земеделски партии вкарват по двама. Също по двама имат БСП, СДС и “Левицата”. По един общински съветник имат ИТН, “Пряка демокрация”, “Партия на зелените” и Движение “Напред България”.

В Бургас съветници ще имат 13 формации - ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП, “Възраждане”, “Средна европейска класа”, “Български възход”, КОД на някогашния здравен министър Петър Москов, “Левицата”, ИТН, МИР на Симеон Славчев, “Граждани за общината”, “Сбор” и ДПС.

Във Варна, където общинският съвет се състои от 51 души, влизат 12 формации - ГЕРБ, ПП-ДБ, “Възраждане”, коалиция “Алтернатива за гражданите”, Земеделски съюз “Ал. Стамболийски”, коалиция “Български гласъ”, БСП, ДПС, ИТН, Левицата, СДС, както и коалиция “Свобода” с участието на ВМРО. Сметките показват, че ще са необходими поне 4 партии за вземане на решение.

По 11 формации влизат в общинските съвети на Русе и Стара Загора. В Русе това са БСП, ГЕРБ, ПП-ДБ, “Възраждане”, ИТН, СДС, Съюз на свободните демократи, ДПС, “Граждани за общината”, “Български възход”, както и коалиция “България на регионите” с участието на ВМРО.

В Стара Загора съветници имат ГЕРБ, “Земеделски народен съюз, “Възраждане”. ПП-ДБ, БСП, “Бъдеще за родината”, “Левицата”, Българска социалдемократическа партия, ДПС, ИТН, както и коалиция “Алтернатива на гражданите”.

В София и Пловдив има по 8 формации в общинските съвети. В столицата, където съветниците са 61, най-устойчиво изглежда мнозинство от ППДБ, които имат 23 съветници и ГЕРБ -14. Но от “Спаси Софи са категорични”, че няма да допуснат и в СОС да се повтори сглобката. Това означава, че ще търсят съюзници сред останалите формации. БСП има 9 съветници, “Възраждане”-8, КОД и ИТН-по трима и ВМРО-1.

В Пловдив, в 51-местния общински съвет влизат ГЕРБ, ПП-ДБ, “Съединени за Пловдив” на Славчо Атанасов, “Българска прогресивна линия”, “Възраждане”, БСП, ИТН и ДПС. Там се очаква ППДБ и ГЕРБ да сформират стабилно мнозинство.

В Сливен в общинския съвет влизат 8 политически сили, там намирането на мнозинство може би ще е по-лесно. Първата и втората политическа сила са достатъчни за мнозинство - ГЕРБ има 14 съветници, а “Пряка демокрация” - 8. Останалите формации в съвета са ПП-ДБ, БСП, “Левицата”, “Възраждане”, “Движение напред България” и ДПС.

В плевенския общински съвет 41 места си поделят общо 12 политически сили - ГЕРБ, БСП, “Заедно за силна община”, “Бъдеще за родината”, ПП-ДБ, “Алтернатива за гражданите”, ДПС, “Възраждане”, “Левицата”, ИТН, “Средна европейска класа”, както и коалиция “Българска нова демокрация”, в която участва СДС.

Велико Търново през идните 4 години ще има шарен общински съвет, в който влизат 10 партии и коалиции. В предходния мандат местния парламент се представляваше от 7 политически формации.

Най-много представители в 37-членния местен парламент ще има ГЕРБ. Партията взема 11 мандата. На второ място са ППДБ. Те вкарват шестима съветници. Само с един мандат по-малко се падат на БСП. “Възраждане” има трима съветници, колкото и Местна коалиция “Глас народен”. 4 формации вземат по две места в Общинския съвет - това са ДПС, ВМРО, ПП “Общество за Нова България” и ИТН. Движение “Нашият град” ще има 1 мандат.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук