Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет отправи критики срещу страните, възползващи се от здравната криза, за да арестуват журналисти и да карат независимите медии да замълчат, предадоха световните агенции. 

Свободните медии винаги са от жизненоважно значение, но никога не сме имали толкова нужда от тях, колкото по време на тази пандемия, когато толкова хора са изолирани и се опасяват за прехраната си, подчерта Бачелет.

Достоверната информация е от жизненоважно значение за всички ни, добави тя, като цитира Международния институт по печата, който съобщава за 130 случая на посегателство срещу свободата на медиите по света от възникването на епидемията в Китай през 2019 година.

Става дума предимно за цензура, ограничаване на достъпа до информация и за сметнати за прекомерни правни разпоредби срещу дезинформацията. Близо 40 журналисти са били арестувани или преследвани за поставяне под съмнение на мерките за борба с пандемията или официалния брой на жертвите. Някои журналисти са изчезнали, някои медии са били закрити.

Бачелет изрази съжаление и за изявленията на някои лидери, които според нея са "засилили враждебната атмосфера" към журналистите, поставяйки ги в опасност и влошавайки условията им на работа.

Говорителят на върховния комисариат на ООН по правата на човека Рупърт Колвил посочи конкретно американския президент Доналд Тръмп, който отправя директни нападки срещу журналистите на пресконференциите си за коронавируса. "Обезпокояваща тенденция е да виждаме сериозните информационни медии нападани по този начин", заяви Колвил на виртуална пресконференция.