Седем милиона души умират ежегодно от болести, предизвикани от замърсяването на въздуха. Тези данни са публикувани от Световната здравна организация (СЗО) и цитирани от БГНЕС.

Подчертава се, че "равнището на замърсяване остава опасно високо в много части от света".

"Новите данни на СЗО показват, че девет от десет души дишат въздух, съдържащ повишени нива на замърсители и, според последните оценки, 7 милиона души умират ежегодно вследствие на замърсяването на атмосферния въздух и въздуха вътре в помещенията", отбелязва организацията в разпространено в Женева съобщение за медиите. 

Над 90% от тези смъртни случаи се падат на страни с ниски или средни доходи на глава на населението, основно в Азия и Африка. 

Генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус заяви в тази връзка: "Замърсяването на въздуха е заплаха за всички нас, но най-бедното и маргинализирано население страда на първо място". 

Както посочва СЗО над 40% от хората по света - това са около 3 милиарда души - нямат достъп до "чисти технологии за приготвяне на храна у дома". При това замърсяването на въздуха се разглежда от експертите като "крайно сериозен рисков фактор". 

От СЗО подчертават, че замърсяването на въздуха "няма граници", че за подобряване на качеството на въздуха "са необходими координирани мерки на правителствата на всички равнища". 

"Държавите трябва да си сътрудничат, за да намерят решения в областта на дългосрочното развитие на транспорта, по-ефективното производство и използването на възобновяеми източници на енергия, както и отстраняване на отпадъците", смятат от СЗО.