При нас имахме първичен пик около Великден, тогава мерките се спазваха. Сега те не се спазват и тръгнахме закономерно нагоре. Сега аз го наричам вторичен пик на първата вълна. За мен втора вълна може да има през следващия сезон. 

Това заяви в ефира на "Неделята на Нова" математикът и член на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов. 

"Епидемията е една мрежа. Между хората има връзка. Вирусът използва тези връзки, за да се разпространява. Колкото повече такива връзки има, толкова по-голяма е вероятността за зараза", обясни той. 

Според него с дистанцията е имало по-малко връзки за разпространение в мрежата. 

"Фокусът вече се измества от мерки за колективна безопасност към мерки за индивидуална безопасност. Всеки трябва сам да се грижи за себе си. Хората винаги трябва да имат наум, че това, което спира вирусът, е намаленият брой социални контакти", добави той. 

"Вирусът си заразява. Ако погледнете статистически от броя на заразените колко тежки случая има, то те намаляват. Това се отчита и може да се направи извод, че вирусът отслабва", каза математикът.

"Нашият математически модел го интересува дали ще се претовари здравната система. Това зависи именно от това колко са по-тежките случаи и колко са регистрираните случаи", заяви професорът.

Витанов прогнозира, че до седмица вече заразените у нас ще бъдат 4000.

Той обясни и какви са трите възможни сценария, по които може да тръгне страната ни през септември или октомври месец:

"Най-добрият вариант е вирусът да изчезне като предишните два, но вероятността е много малка. Този вирус се разпространи много бързо в сравнение с предишните", каза той. 

"Остава вариантът този вирус да отслабне и да не предизвика чак такива последици за здравето и живота на хората", добави Витанов.

"Лошият вариант е вирусът да не мутира много и да продължи както досега. Ние с мерките си купувахме време", каза той.

По думите му, според най-лошия вариант като брой заболели през октомври у нас ще регистрираме петцифрено число. Едва ли ще се стигне отново до затваряне, както досега.