Здрави хора се възползват от програмата, администрирана от НОИ за профилактика и рехабилитация, резервирайки си евтина почивка в санаториуми и хотели. Това споделят ползватели, които имат нужда от тази услуга, но заради тази практика не могат да се доредят и често остават без достъп, а това сериозно вреди на здравословното им състояние, съобщава "Телеграф".

„Те вече си резервират места чак от януари. Доста често ми прави впечатление, че посетителите, с които се разминавам, не са болни, но са там, за да се възползват от ниските цени“, разказва Марияна Петкова, която тази година няма да успее да проведе лечение в Бургас, тъй като няма свободни места.

Далавери

Оказва се, че няма нищо по-лесно и от това срещу заплащане лекар да напише подходяща диагноза и да издаде медицинско направление, така че голямото перо да се поеме от института. Ощетените споделят, че сериозен проблем са и фалшивите ТЕЛК-ове, с които също влизат в съревнование за място в санаториум. Въпреки доплащането, което правят, тези процедури и престой излизат значително по-евтино от други места.

Петкова изчисли, че за 10 дни, ако беше отишла, ще трябва да доплати 220 лева плюс 30 лева за резервация – общо 250, а с останалите разходи няма да надскочи максималната сума от 400 лева, в която се включва тур. данък, туристическа застраховка, достъп до външен отопляем басейн или релакс зона или друг вид съоръжения, изготвяне на хранителен режим и пр.

Условия

Паричната помощ за всяко лице включва средствата за не повече от общо 4 основни диагностични и терапевтични процедури дневно (вкл. прегледите и изследванията) по цени, утвърдени от Надзорния съвет на НОИ, а именно: 23 лева на нощувка, 8 лева за храна, като ползвателите трябва да доплащат в зависимост от мястото за настаняване между 2 и 22 лева на ден.

Също така има и услуги, които също се доплащат, като паркинг, достъп до басейн, туристическа застраховка, туристически данък. Едно лице има право да участва в програмата веднъж годишно за период от 10 дни. Възможност за такива процедури има и по линия на НЗОК.

НОИ: 60% от ползвателите на програмата са жени

Над 42 хиляди души са се възползвали от програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация през 2022 г., като 60% от тях са жени. През 2023 г. тя се провежда за 25-и пореден път.

След двете години на пандемия, през които нуждаещите се не бяха лишени от тази възможност, очаквано се наблюдава тенденция на увеличение на броя на лицата, желаещи да посетят санаториум или хотил с цел провеждане на специализирани процедури. През 2022 г. ползвателите са с около 5000 повече спрямо предходната година.

За реализирането на програмата миналата година са похарчени над 23 млн. лева, като хората са можели да избират от 52 обекта, разположени на територията на 16 области - София-град, София-област, Пловдив, Варна, Бургас, Хасково, Ловеч, Габрово, Монтана, Пазарджик, Стара Загора, Добрич, Благоевград, Кюстендил, Велико Търново и Смолян. Само за нощувки НОИ е изплатил близо 9.5 млн. лева, за процедури – над 10 млн. лв., а за хранене близо 3.3 млн. лева.

С най-голям брой изпълнители и съответно с най-висок относителен дял сред тях се открояват областите Бургас (9 изпълнители или 17,3% от общия брой), Пловдив (7 изпълнители или 13,5% от общия брой), София-град и Пазарджик (по 5 изпълнители или по 9,6% от общия брой), София-област, Смолян, Стара Загора, Благоевград и Монтана (по 3 изпълнители или по 5,8% от общия брой). Тазгодишната кампания започна в края на март, като нуждаещите се могат да избират от общо 52 места за настаняване, които изпълняват програмата.

Пациенти: Някои от базите ни връщат в соца

Някои от базите, в които настаняват инвалиди и нуждаещи се от процедури и рехабилитация, връщат хората в соца. Други са изключително мизерни и напомнят ученическите и студентските бази от времето, когато училищата организираха безплатни летни лагери, които в последните години се завърнаха като инициатива.

Посетители споделят в социалната мрежа, че е критично състоянието на не малко места и дават за пример Момин проход и Кюстендил. Не подминават и рехабилитационната болница в Сапарева баня, която описват с една дума – мизерия. Там има реновирана и стара част, като в едната доплащането е по 45 лв. на ден, а в другата по 35 лева. Хора се оплакват също така от водата в „Димина“ - Вонеща вода, като посочват, че много бързо се замърсява и не се почиства. Има забележки по отношение на храната, но пациентите си дават сметка, че все пак става дума за санаториуми, а не 5-звездни хотели.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук