Земята около България се тресе, сеизмолог с притеснителни данни
През последните два дни се проявяват усетени земетресения южно от територията на България.
През последните два дни се проявяват усетени земетресения южно от територията на България.
Това съобщава за "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).
В 05:10 в петък започва реализиране на слабо енергетична земетръсна серия на територията на източното разклонение на Халкидическия полуостров (Атон/Света гора). Максималното земетресение се усеща в 16:02 на същия ден.
Земетресението е с магнитуд 3.3 и епицентър на около 12 км запад-северозападно от Карея, главен град на Атон. Сведения от някои манастири информират за усещане “със значителна чувствителност" (IV-V / V степен интензивност). Магнитудите на останалите 15 събития, които продължават и в този момент (18 ч/20 юли), са между 1.7 и 2.9 според Атинската обсерватория.
В петък вечер около час и половина преди полунощ се случи земетресение с магнитуд 4.2 в западната част на Мраморно море на малка дълбочина. За късмет, жители на “обречения" Истанбул са усетили само леки сътресения, поради две обстоятелства – отдалеченост на големия град от сеизмичния източник (135-155 км) и бързо поглъщане на сеизмичната енергия в най-горните части на земната кора – място на зараждане на събитието (не повече от 4 км под морското дъно).
Максималните сътресения, създадени от мраморноморското събитие, едва ли са достигнали интензивност от VI степен; но дори и тогава леки повреди са възможни в близкия остров Мармара и по територията на полуостров Капъдагъ. В околоморските селища силата на въздействие не е в състояние да нанесе щети.
Междувременно в 11:08, събота, на около 60 км източно от Солун е регистриран слабо усетен трус (магнитуд 3.1). Последван е от два други – магнитуди 1.7 и 2.4, последният в 17:51, събота. Тази тройка събития се осъществява близо 30 км северно от атонската серия.
Последните обявени събития са в област в непосредствена близост на дълбоката тектонска падина, която отделя Халкидическия полуостров от континента. Този район, именно, има историческо земетръсно минало – катастрофални земетресения през 1759 и 1932 година.
Последвайте ни
1 Коментара: