Жълт код за опасни жеги в 14 области на България в неделя

Температурите ще достигнат до 37 градуса, а синоптиците предупреждават за горещо време в голяма част от страната

https://blitz.bg/obshtestvo/zhalt-kod-za-opasni-zhegi-v-14-oblasti-na-balgariya-v-nedelya_news1159398.html Blitz.bg
© Shutterstock

В 14 области на страната е обявен жълт код за опасно високи температури в неделя. Предупреждението обхваща областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол.

Според прогнозата на НИМХ денят ще бъде предимно слънчев. Следобед над планинските райони ще се развие незначителна купеста облачност. Вятърът ще е слаб, а в Източна България – до умерен, от изток-североизток. Очаква се горещо време с максимални температури между 32 и 37 градуса, като в София термометрите ще покажат около 32 градуса.

В планините също ще преобладава слънчево време. След обяд ще има временни купести облаци, без съществени валежи. Вятърът ще бъде умерен, а по високите части и билата – временно силен от североизток. Максималните температури ще достигнат около 28 градуса на 1200 метра надморска височина и около 17 градуса на 2000 метра.

По Черноморието ще бъде слънчево, с до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 28 и 30 градуса. Морската вода ще остане приятна за къпане с температура между 25 и 26 градуса, а вълнението ще бъде слабо – 1-2 бала.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай