Живеем най-малко в ЕС
Значителните миграционни процеси, които засягат предимно страните от Западна Европа, не са в състояние да повлияят на трайните тенденции на застаряване на европейското население, каза Войнова. Тя цитира данни на Европейската комисия за социално-икономическите последствия от застаряването на населението. То ще се отрази драматично върху растежа на средния БВП за ЕС, който от 2.4 на сто за периода 2004-2010 г. ще намалее до 1,2 на сто за периода 2030-2050 г.
Застаряването на населението има много добра икономическа измеримост в негативен аспект. Това ще наложи до 2050 г. да се увеличат средствата за социална закрила с 4,5 на сто в рамките на БВП на ЕС. Според прогнозите на Евростат делът на населението над 80 години в ЕС ще се увеличи от 4,1 на сто през 2005 г., до 6,3 през 2025 г., както и до 11,4 през 2050 г.
Демографските предизвикателства са един от трите основни приоритета на ЕС, заедно с глобализацията и развитието на технологиите, посочи Емилия Войнова. Тя допълни, че демографските промени в ЕС се изразяват в трайна тенденция за промяна на възрастовата структура на населението, водеща до увеличаване на относителния дял на възрастните хора в резултат на цялостното застаряване на населението.
У нас правителството трябва да вземе незабавни мерки за справянето с демографската криза в страната, иначе българският народ реално е застрашен от нулева раждаемост, предупреждават от ведомството на Масларова. /БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: