"Днешната ситуация около опита за съставяне на служебен кабинет за пореден път ярко демонстрира абсолютната несъстоятелност на направените конституционни промени, срещу които "БСП за България" винаги е имала принципна, последователна и ясна позиция. Вина носят най-вече партиите, които инициираха и подкрепиха тези промени в конституцията.

Част от тях много гласовито ад хок правят опити да ограничат последиците от тези неграмотно и некадърно направени промени. Това е един пореден епизод в пълния разпад на държавността, поредното противопоставяне на институциите и опасност от крах на парламентаризма и демокрацията, каквито ги познаваме."

Така коментира провала на съставянето на служебния кабинет  изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров пред журналисти в централата на партията.

Той оцени и действията на Румен Радев:

"От БСП подкрепяме президента Радев за отстояваната от него принципна позиция.  Тя беше ясно заявена и защитена от него през последните дни. Видимо господин Калин Стоянов създава напрежение в обществото.

Тука не става въпрос  за експертност и притежание на експертни качества, а за една обществена реакция, която беше видима и ясно заявена още на консултациите при президента. В крайна сметка не може един възлов човек, при това и вътрешен министър, и какъвто и да е министър, да превръща в препъникамък за функционирането на цялата държава."

В същото време изпълняващият функциите председател на БСП припомни  позицията на социалистите, че този  парламент е напълно изчеррпан, защото се провали в основната си задача - да състави работещо мнозинство и редовно правителство.  

Според БСП това народно събрание не може да бъде и резервоар на така наречената Домова книга, защото има риск да бъдат избрани хора на възлови позиции не заради техните качества, а заради безотговорните промени в конституцията.

"Ние призоваваме всички в тази Домова книга, които отказаха да бъдат премиери, да преосмислят тази своя позиция. Още повече - тези, които застъпиха на тези постове в условията на вече действащите промени в конституцията, защото смятаме че това е тяхно конституционно задължение", каза социалистът и припомни случаи от предишния 49-ти парламент:

"Спомням си един разговор с Христо Иванов в който го попитат   Ако всички откажат какво се случва - конституционна криза?  И тогава той ми отговори, че няма как да откажат, защото в момента, в който бъдат номинирани за избрани на определен пост, те вече имат конституционно задължение когато се наложи да приемат да бъдат премиери."

От "БСП за България" настояват в предварителна позиция да се свика председателски съвет в Народното събрание, за да се обсъди така създадената ситуация и да бъдат предложени някакви действия от страна на парламента.

Предстои заседание на Изпълнителното бюро на БСП, на което ще се обсъди внимателно създадената ситуация и ръководството ще излезе с официална позиция и с предложение за решаване на тази криза.

"Вече сме по ръба на конституцията и всякакво безкрайно отлагане на изборите според мен може да задълбочи тази конституционна криза. При всички положения тези избори не могат да бъдат отлагани до безкрайност.

Този парламент вече е напълно изчерпан, и несъстоятелен, и не бива да взима повече никакви важни решения", категоричен бе  Атанас Зафиров.

Според него ПП-ДБ първо трябва да дадат отговор на българското общество защо промениха конституцията и бяха дейни съучастници, даже организатори на тези промени, и тогава вече може да имат право на някакви претенции да предлагат решения, каквото е тяхното предложение за спешен избор на омбудсман например.

"Когато ПП-ДБ признаят че това, което им казахме навремето, е вярно, може би тогава ще имат основание сега да се явяват в ролята на спасители от последна инстанция", заключи Атанас Зафиров.