111 милиона европейски средства ще бъдат изхарчени, за да се подобри качеството на въздуха в 7 български общини.  

„Последното решение на Комитета за наблюдение определи как да се изхарчат тези 111 лв. и образно казано те ще отидат за печки и котли, които да подменят използваните печки и котли на дърва и въглища. Това според мен е възможно най-лошото, нецелесъобразно, неефективно от каквато искате гледна точка – и от икономическа, и от екологична гледна точка и вероятно дори лобистко решение, което бе прието от комитета”, коментира в „Лице в лице” бившият заместник-министър на екологията Чавдар Георгиев.

Според него това решение обезсмисля цялата програма ОПОС, в която има заложени по-ефективни мерки, както и самите общински програми, които са изготвени и актуализирани.

Филтрите, по негови думи, са хем по-евтини, хем ще са по-ефективни с 80-90 процента.По думите на Георгиев решението ще е скъпо за хората, защото те ще трябва да си купуват печките и котлите.

Той допълни, че печките са неефективно решение, понеже ще намалят емисиите само с 30-40 прицента.

Бившият министър е убеден, че трябва да се позволи финансиране и развитие на мониторинговите системи и да се поставят индивидуални филтри върху горивните инсталации в домовете на хората.