Парламентарната група на „БСП за България” предлага еднократна финансова помощ за всяко второ и трето дете в размер не по-малък от 7 минимални работни заплати за родители, които са осигурени минимум 24 месеца преди раждането, а еднократната помощ за майка студентка, редовна форма на обучение – да е не по-малка от 10 минимални работни заплати.

„Основният ни мотив е задълбочаващата се демографска криза. За всички ни е ясно, че ако липсват конструктивни мерки и политическа воля за решаване демографската криза, тя ще се изостри и ще се превърне в демографска катастрофа.

И тогава, когато не сме инвестирали в човешкия капитал, всички останали инвестиции губят своя смисъл, а като политици носим и отговорност за съществуването на българската нация”, заяви Петя Цанкова от парламентарната трибуна.

По думите ѝ страната ни е от държавите с най-ниска раждаемост сред всички държави членки на ЕС, защото  години наред намаляването на броя новородени деца е траен процес. Тя цитира статистика, според която всяка година България губи между 30 и 50 хиляди българи - число сравнимо с размерите на една средно голяма община.

Цанкова също изтъкна, че финансовото състояние е една от причините, които посочват младите хора за отказа им да имат повече деца.

„Безспорно далеч сме от мисълта, че настоящото предложение ще реши проблема с демографията, за чието решаване е нужно разработването на  по-дългосрочна стратегия и по-комплексен механизъм за насърчаване на споделеното родителство сред тези българи, които са способни пълноценно да отглеждат и възпитават своите деца.  

Но тъй като бедността и социалното разслоение на българското общество нараства и е стряскащ  броят на хората, които получават доходи под необходимите за нормален живот, смятаме, че е необходимо да се направи първа крачка в тази посока”, каза още народният представител.

Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България” Иван Иванов подчерта, че с настоящите законодателни промени се гарантира, че за всяка година в бюджета ще бъдат предвидени нужните средства за тази мярка.

„Едно младо семейство, което тепърва започва житейския си път и не отговаря на критериите в момента да получава детски надбавки, знаете ли колко го облекчава една такава помощ? Помощта, която предлагаме, е за всички семейства и тук няма дискриминация. Дискриминация има в момента – това е горчивата истина”, каза Иванов.

Предложението на социалистите беше отхвърлено от пленарна зала с 65 „за”, 0 „против” и 84 „въздържали се” гласа.