Важното е новите депутати да са смели, да има новост на нормалност. От друга страна сегашният парламент буди доста голям скептицизъм, дали ще успее да изпълни своя мандат, дали ще успее да състави правителство, това сега големите въпроси.

Това каза експертът по конституционно право д-р Симона Велева в "Пресечна точка" по Нова Тв.

Тези две диаметрални чувства всъщност са доста логични, защото винаги, когато има избори, всъщност на дневен ред е гласът на народа и това, което ние сме избрали, нашите народни представители, които да ни представляват.

Въпросът е какви послания ще изпълни и ще изпрати този парламент.

Разбира се, най-важните въпроси, които са поставени, са законодателство, което предстои да се промени, имаме много заявки за промени в изборния кодекс и така нататък.

Те са важни, но не по-малко важно е силните послания, които този парламент ще изпрати.

Дали те ще останат в сградата на бившия партиен дом или ще се върнат в предишната сграда, това е символ и не е маловажно въобще, където досегашното Народно събрание завърши своя мандат.

Предишната сграда беше обновена, но много лошо впечатление направи това, че всъщност хора с увреждания нямаха достъп до катедрата.

Ще ви дам един пример с Германия и с немския бундестаг, неговият покрив изцяло е стъклен, за да се отваря точно тази функция на парламента, като къща в стъкло.

Неговият председател е с инвалидна количка, всеки един човек с увреждания има достъп до тази катедра.

В предишния парламент аз имах възможността и щастието да представлявам глухата общност.

Това е един от наистина добрите закони, който беше приет от предишния парламент, закон за българския жестов език, глухите хора имаха голям проблем с това да разбират всъщност какво се обсъжда в комисиите и какви са обсъжданията при гласуване.

Законът осигури жестов превод, което беше добър знак от страна на народните представители към глухата общност, допълни Велева. 

Искам да кажа, че са много важни точно тези символи и тези послания, които се изпращат в парламента, за да може всеки всеки един човек да намери себе си и да намери своя народен представител и своите интереси, защитени в парламента, и начинът, по който ще бъдат представени.

Не на последно място миналия парламент не допускаше журналисти в тази сграда, вярно имаше пандемия, но езически беше невъзможно колеги да задават неудобни въпроси.

Бяха изпратени в една странична стая, където всъщност гледаха на телевизор какви са обсъжданията в България. Нашата най-нова парламентарна традиция е такава, че журналистите имат такъв достъп до народните представители.

Кой ще бъде и председател на Народното събрание, това също е един символ и жест.

Имало е големи българи, които са били на този пост - председатели на Народното събрание, пръв между равни, и е много важно каква е неговата личност и какви са неговите послания, каза още Симона Велева.